niedziela, 30 marca 2014

Modele z Szachownicą na portalu Lotnicza Polska!




Dziś na znanym portalu lotniczym Lotnicza Polska pojawił się krótki artykuł na temat bloga Modele z Szachownicą.

Zapraszam do lektury!

http://lotniczapolska.pl/Miejsce--gdzie-historia-lotnictwa-laczy-sie-z-pasja-modelarstwa,33406

czwartek, 27 marca 2014

Współpraca z firmą Arma Hobby!



http://www.armahobby.pl/

Miło mi poinformować, że blog Modele z Szachownicą podjął współpracę z firmą Arma Hobby – producentem wysokiej jakości modeli żywicznych! W ofercie producenta znajdziecie duży wybór żywicznych figurek w różnych skalach, a także ciekawe modele samolotów, dodatków do dioram i materiałów modelarskich. Co jakiś czas na blogu będą pojawiać się recenzje wybranych zestawów.

Warto dodać, że niebawem pojawi się piękny model pierwszego „Puławszczaka” czyli PZL P.1 w skali 1/48. Będzie to niewątpliwa ozdoba każdej kolekcji. Na pewno nie zabraknie tego modelu na moim blogu. Już dziś zapraszam do odwiedzenia strony producenta pod adresem: http://www.armahobby.pl/

http://www.armahobby.pl/

środa, 19 marca 2014

Gościnnie: modele od podstaw z kolekcji Ryszarda Kołodziejskiego


Dziś mam przyjemność zaprezentować drugi gościnny występ na blogu. Przedstawiam kolekcję Ryszarda Kołodziejskiego. Modele są budowane całkowicie od podstaw z wykorzystaniem takich materiałów, jak: karton/papier, jedwab/batyst, płótno, bambus, fornir, plecionka wędkarska (do naciągów). Samoloty powstają w skali 1/33, a więc gabarytowo są dość okazałe. Autor buduje wszystko od zera, posiłkując się wymiarami i niektórymi elementami z wydawnictw kartonowych (MM, Orlik itp.). Przy modelach samolotów, w których widać pod światło konstrukcję płatów autor wykonuje zgodną z oryginałem konstrukcję dźwigarów, żeber itp. Pokrycie modeli także jest wzorowane na oryginałach. Płótno odtwarzane jest za pomocą jedwabiu lub batystu, sklejka to fornir, a okapotowanie silnika z blach imitowane jest przez folię metalizowaną lub karton. W miarę możliwości i dostępności dokumentacji autor stara się waloryzować i dodatkowo detalować swoje modele. Miniatury malowane są farbami akrylowymi.


poniedziałek, 17 marca 2014

Recenzja książki „Polskie Skrzydła nr 5” Wydawnictwa Stratus




Przedstawiam kolejną recenzję książki wydawnictwa Stratus. Tym razem przedmiotem opisu będzie piąty zeszyt świetnej serii Polskie Skrzydła (Polish Wings). Piąty numer traktuje o eksamerykańskich samolotach w polskiej służbie po 1945 roku. Autorem jest znany badacz historii naszego lotnictwa Andrzej Morgała. Wydawnictwu Stratus serdecznie dziękuję za przekazanie książki do recenzji.

http://stratusbooks.com.pl/str/index.php

sobota, 15 marca 2014

Zdjęcia archiwalne # 31 (Rozbity Breguet XIVA2) AKTUALIZACJA 18.03.2014

Zdjęcia archiwalne # 31



Na pierwszy rzut oka prezentowane zdjęcie nie przedstawia niczego, co można by połączyć z lotnictwem polskim. Zwykłe wiejskie zabudowania w zimowej scenerii.  Jednak powyższa fotografia kryje w sobie dramatyczną historię. 

czwartek, 13 marca 2014

Zdjęcia archiwalne 29 i 30 AKTUALIZACJA 13.03.2014

Ponownie wracam do dwóch ostatnich zdjęć grupowych naszych lotników (Zdjęcie archiwalne # 29 i Zdjęcie archiwalne # 30). 

Dzięki czytelnikom bloga oraz pomocy p. Wojciecha Sankowskiego wiemy już, że obie fotki powstały przy tej samej okazji, a był nią Kurs Wyższy Pilotażu Myśliwskiego w Grudziądzu w 1938 roku. Jako uzupełnienie prezentuję kilka dodatkowych zdjęć wykonanych w tym samym czasie. Fotografie pochodzą z kolekcji Pana Jana Urbańczyka, którego brat – Zbigniew – został uwieczniony na prezentowanych zdjęciach (zbiory udostępnił p. Wojciech Sankowski). 

Wszystkim zaangażowanym w rozpoznawanie osób serdecznie dziękuję i zachęcam do dalszych dociekań :) A tymczasem rzeczone uzupełnienia.




 Zbigniew Urbańczyk



1. Mieczysław Popek,
2. Jan Rogowski,
3. klęczy w berecie Ryszard Górecki (prawdopodobnie), 
4. (w pilotce) przypomina  Eugeniusza Szaposznikowa,
5. Józef Andrzejewski.



1.  Mieczysław Popek,
2. Zbigniew Urbańczyk,
3. Aleksander Popławski.

Kolejna ciekawostka. Powyższe zdjęcie było z tyłu podpisane ołówkiem (jako nieliczne z mojej kolekcji). Być może rozpoznanie podpisu okaże się kolejnym tropem? Zapraszam do podejmowania prób rozczytania napisu.