sobota, 1 listopada 2014

Zdjęcia archiwalne # 39 (RWD-10 SP-BLN)
Dziś prezentuję dość ciekawe i dotąd raczej nigdzie niepublikowane zdjęcie RWD-10. Po dokładnej analizie fotografii można stwierdzić, że mamy do czynienia z samolotem o rejestracji SP-BLN (nr fabryczny 235), który był ufundowany przez Tomaszowską Fabrykę Sztucznego Jedwabiu i należał do Aeroklubu Warszawskiego. Na stronie rwd-dwl.net/rejestr/bla-blz.htm podano, że samolot wpisano do rejestru w sierpniu 1937 roku. Na stateczniku pionowym widać wyraźnie logo L.O.P.P. Mamy zatem całkiem sporo istotnych informacji o samym samolocie, ale o miejscu i okolicznościach wykonania zdjęcia wciąż wiem niewiele.Wygląda na to, że lotnisko odwiedziła wycieczka młodzieży. Widać grupę uczennic (harcerek?) wraz z nauczycielem (opiekunem). W tle widać natomiast grupkę dzieci i ich opiekunkę. Być może jest to wspólna wycieczka szkolna? Sądząc po ubraniach obstawiam okres jesienny. 

 Zieloną linią zaznaczono linię płaszcza kobiety, zaś czerwonymi zaznaczono obrys litery, który wskazuje, że jest to litera N.

 

Główne pytanie dotyczy jednak miejsca. Jeśli ktoś z czytelników wie, na którym lotnisku mogło być wykonane to zdjęcie, to proszę o informację. Pewną podpowiedzią może być fragment hangaru, może komuś podsunie to jakąś sugestię. 


Zamieszczam także zbliżenia na dziewczyny, które mają na beretach jakiś symbol. Może ktoś rozpozna w nim odznakę (tarczę) szkoły? Gimnazja żeńskie przed wojną miały tego typu emblematy.

Ewentualne sugestie proszę przesyłać na adres zszachownica.blog@gmail.com lub zamieszczać je w komentarzu pod artykułem.

2 komentarze:

  1. To nie jest SP-BLN tylko SP-BLW.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Skąd ta pewność? Proszę zwrócić uwagę na kształt ostatniej litery widocznej na płacie. Bardziej pasuje on do litery "N", choć nie widać jej w całości.

      Usuń