wtorek, 15 sierpnia 2017

Zdjęcia archiwalne # 44 (Hannover CL.II)Z okazji święta Wojska Polskiego prezentuję nieco mniej znany samolot, który również wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Hannover CL.II o numerze 81. (czyli 8.1 – w późniejszym okresie przestrzegano rozdzielania numeru typu od numeru kolejnego płatowca). Według informacji zawartych w książce Andrzeja Morgały pt. Samoloty wojskowe w Polsce 1918–1924 był to egzemplarz produkcji niemieckiej zbudowany w fabryce Hannoversche Waggonfabrik (Hawa) i nosił pierwotnie numer 13078/17. Samolot został wyremontowany i przemalowany w Centralnych Warsztatach Lotniczych w Warszawie. 10 marca 1919 roku otrzymał „polski” numer. W okresie od 16 kwietnia do 20 lipca maszyna służyła w szeregach 1. Eskadry Wywiadowczej.

Ponieważ dane opieram tylko na jednej publikacji (dość już wiekowej), identyfikację płatowca i jego dziejów pozostawiam do dyskusji. Jeśli ktoś z czytelników wie coś więcej, proszę o kontakt. Na zastrzałach widać numery, które być może oznaczają pierwotny numer płatowca naniesiony w fabryce. Trudno je odczytać, wg mnie widnieje na nich napis: H.W.033N;3Numer 1Numer 2Samolot wygląda na pokryty jednolitą zieloną farbą naniesioną na fabrycznie zadrukowane płótno z kamuflażem mozaikowym (lozegne), który bardzo delikatnie prześwituje w niektórych miejscach. Lozegne na skrzydłach jest nieco wyraźniejsza.
I już tradycyjne pytanie: czy ktoś rozpoznaje lotników?Na koniec ciekawostka – uszkodzony kołpak koła:Źródło: Andrzej Morgała, Samoloty wojskowe w Polsce 1918–1924, Bellona, Warszawa 1997.

3 komentarze:

 1. Witam,
  Proszę o kontakt w sprawie zamieszczonego zdjęcia Hannovera Cl.II.
  Pozdrawiam
  Krzysztof Sikora

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapomniałem o swoim adresie:
  krzysztof.sikora@minireplika.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. Sądzę, że postać z prawej to ppor.obs. Eugeniusz Tromszczyński.
  RK

  OdpowiedzUsuń