środa, 25 grudnia 2013

Zdjęcia archiwalne # 28 (Sopwith Dolphin i personel lotniczy)Zdjęcia archiwalne # 28

Ostatnio „wypłynęły” dwa zdjęcia rzadko spotykanych samolotów w lotnictwie polskim, czyli maszyn Sopwith Dolphin. Dostaliśmy je w darze od rządu Wielkiej Brytanii (10 sztuk). Samoloty tego typu brały udział w wojnie polsko-bolszewickiej, ale nie były dobrze oceniane przez pilotów. Wycofano je ze służby w 1921 roku.Z informacji, jakie można wyczytać w Internecie Dolphiny stacjonowały na lotnisku we Lwowie (3. Ruchomy Park Lotniczy), Warszawie (w składzie 19. Eskadry Myśliwskiej, lotnisko mokotowskie) i Bydgoszczy (w ramach 1. Polsko-Francuskiej Szkoła Lotniczej, gdzie ukraiński personel lotniczy wykonywał zadania instruktorskie).

UZUPEŁNIENIE 03.01.2014

Dzięki uprzejmości Wojciecha Sankowskiego wiemy już, że jest to lotnisko w Bydgoszczy, a na zdjęciach znajdują się również wspomniani wyżej Ukraińcy. Dziękuję!

Zdjęcia pochodzą z ciekawej kolekcji, jaką swego czasu udało mi się kupić na brytyjskim ebay’u.

UZUPEŁNIENIE 06.09.2017Na obu zdjęciach widać Apolinarego Szmyrgałłę (nr 1) – ucznia-pilota w Szkole Pilotów w Bydgoszczy. Na górnym zdjęciu stoi z prawej strony oparty ręką o śmigło, zaś na dolnym pozuje w ciemnym mundurze pod śmigłem maszyny. Szer. A. Szmyrgałło (kierowca z 3. EW) został z końcem 1921 r. skierowany do NSP w Bydgoszczy na kurs pilotażu (ukończył go w połowie 1922 r.).


Szer. Apolinary Szmyrgałło


Na pierwszym zdjęciu czwarty od lewej siedzi NN instruktor ukraiński (nr 2) (na drugim zdjęciu – jako piąty od lewej) z widoczną ukraińską odznaką lotniczą na rękawie munduru. Ukraińscy piloci (wraz z mechanikami) z byłego lotnictwa Ukraińskiej Republiki Ludowej zjawili się w NSP jako instruktorzy wiosną 1921 r.

NN instruktor ukraiński


Ostatni z prawej stoi (z założonymi rękami) plut. Stefan Floryanowicz (nr 3) (były żołnierz 3. EW, student ASP w Warszawie, autor projektu godła eskadry – „Śmierci grającej na skrzypcach”). Na drugim zdjęciu plut. Stefan Floryanowicz stoi ostatni z prawej strony. Plut. Floryanowicz był uczniem w NSP w latach 1920–1922.


Plut. Stefan Floryanowicz


Kpr. Marian Żółtowski (nr 4) (z 9. EW). Od stycznia do października 1921 r. przebywał w NSP w Bydgoszczy.

Kpr. Marian Żółtowski


St. sierż. pil. Paweł Tissler (nr 5). Jego nazwisko bywa błędnie zapisywane jako „Tysler”, ale na nagrobku pilota wyraźnie widniał napis „Tissler”. Za atak na bolszewicką kawalerię Budionnego w sierpniu 1920 roku został odznaczony krzyżem Virtuti Militari V klasy. Służył wówczas w 6. EW.

St. sierż. pil. Paweł Tissler


Na podstawie powyższych informacji można wnioskować, że zdjęcia zostały wykonane w 1922 r.

ROZPOZNANI:

1 – szer. Apolinary Szmyrgałło
2 – NN instruktor ukraiński
3 – plut. Stefan Floryanowicz
4 – kpr. Marian Żółtowski
5 – st. sierż. pil. Paweł Tissler


Za informację dziękuję Panu Ryszardowi Kołodziejskiemu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz