środa, 23 sierpnia 2017

Gościnnie: modele od podstaw z kolekcji Ryszarda Kołodziejskiego – część druga


Trzy lata temu zaprezentowałem na blogu piękną kolekcję modeli Ryszarda Kołodziejskiego, które wykonuje on całkowicie od podstaw. Dziś mam przyjemność przedstawić kolejną galerię z pracami Pana Ryszarda. Ponownie jest czym nacieszyć oko. Zapraszam!




Autor buduje swoje repliki, wykorzystując takie materiały jak: karton/papier, jedwab/batyst, płótno, bambus, fornir, plecionka wędkarska (do naciągów). Wszystko powstaje od zera, posiłkując się wymiarami i niektórymi elementami z wydawnictw kartonowych (MM, Orlik itp.). Przy modelach samolotów, w których widać pod światło konstrukcję płatów autor wykonuje zgodną z oryginałem konstrukcję dźwigarów, żeber itp. Pokrycie modeli także jest wzorowane na oryginałach. Płótno odtwarzane jest za pomocą jedwabiu lub batystu, sklejka to fornir, a okapotowanie silnika z blach imitowane jest przez folię metalizowaną lub karton. W miarę możliwości i dostępności dokumentacji autor stara się waloryzować i dodatkowo detalować swoje modele. Miniatury malowane są farbami akrylowymi. Samoloty są w skali 1/33, a czas budowy jednego modelu to około 3–4 miesiące

Rumpler C.I nr 4607/16 „biała 10” – Szkoła Lotnicza Mokotów, 1918 r.
Samolot posiada tzw. tarcze warszawskie na zamalowanych niemieckich krzyżach – jeden z kilku rodzajów oznaczeń stosowanych przed wprowadzeniem szachownic.
Bazą wyjściową do projektu był model wydany przez wydawnictwo Answer. Dużo poprawek, zmian i dodanych szczegółów na podstawie zebranego materiału źródłowego. Dorobione podstawki/koziołki.









Caudron G.III nr 13 z malunkiem „czarnego kota” – NSP w Bydgoszczy, lata 20. XX wieku
Materiały: bambus, fornir, jedwab, karton. Malowany farbami akrylowymi.









Lotnia Czesława Tańskiego z 1896 r. (trzecia jego konstrukcja)
Materiały: bambus, batyst, nici jedwabne. Wieża startowa – domniemany wygląd odtworzony na podstawie jej fragmentów z oryginalnych zdjęć.







„Canard” – samolot pionierski Stefana Drzewieckiego, 1912 r.
Samolot zbudowany w układzie „kaczka” („Canard”) ze śmigłem pchającym.
Materiały: bambus, batyst i to co pod ręką.





Samolot pionierski Kozłowskiego, 1910 r.
Projekt opracowany na bazie zestawu wydanego w Modeliku (elementy wycinanki posłużyły jako szablony) i materiałów dostępnych w wydanych publikacjach i Internecie.
Materiały: bambus, jedwab etc.







Anatra Anasal
Samolot zdobyty na stacji kolejowej w Wilnie przez polską piechotę 19 kwietnia 1919 roku. Latem 1919 r. użytkowany w 1. EW.
Model powstał na bazie wydawnictwa „Bumażnoje Modelirowanije”.
Materiały: fornir, jedwab, karton, bambus itp.







Breguet XIV z 4. Eskadry Wywiadowczej (wcześniej 66. Eskadra Breguetów) z godłem eskadry – Ptakiem Ra





2 komentarze:

  1. Wspaniała kolekcja.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak dopracowane, aż nie mogę uwierzyć, że to modele, wyglądają niesamowicie

    OdpowiedzUsuń