niedziela, 27 lipca 2014

Zdjęcia archiwalne # 37 (Potez XV) AKTUALIZACJA 23.08.2014Kolejny w tym miesiącu odcinek „Zdjęć archiwalnych”. Dziś prezentuję ciekawą fotografię przedstawiającą dwóch starszych szeregowych „wciśniętych” w podwozie Poteza XV. 

AKTUALIZACJA 23.08.2014

A jednak nie Jan Karny. Trop jakoby to właśnie on był osobą z pierwszego planu okazał się raczej nietrafiony. Pan Zbigniew Charytoniuk udostępnił jedno ze swoich zdjęć archiwalnych, na którym wśród grupy słuchaczy kursu dla mechaników w Bydgoszczy uwieczniono Jana Karnego. Po dokładnej analizie fotografii doszedłem do wniosku, że na moim zdjęciu to jednak nie on. 

Wracamy zatem do punktu wyjścia jeśli chodzi o personalia obu żołnierzy. Udało się za to nieco bardziej sprecyzować datację i możliwe miejsce wykonania zdjęcia. 


Po dokładnym przyjrzeniu się fragmentowi numeru pod skrzydłem uznałem, że widnieje tam biały numer „34”. Tego typu oznaczenia (duże, białe numery na spodzie skrzydeł) wprowadzono do użytku w 1932 roku. W tle zdjęcia widać kolejne trzy Potezy XV oraz fragment skrzydła czwartej maszyny tego typu (skrajnie z prawej). Ponadto widzimy też pojedynczego Morane’a MS.35. Po 1932 roku, obecność w jednym miejscu tych wysłużonych już maszyn może wskazywać na szkołę w Dęblinie.
 

Wyjaśniła się także sprawa emblematów na kołnierzu żołnierza z pierwszego planu. Są to tzw. korpusówki, czyli oznaki szkoły podoficerskiej. Oznaka miała formę dwóch skrzyżowanych karabinów na tle wieńca laurowego. W lotnictwie emblemat ten nie zmienił się aż do wybuchu wojny w 1939

Ciekawostką są również rozmiary oryginalnego zdjęcia: wysokość 3,8 cm / szerokość 2,7 cm. 


Za pomoc przy analizie tego zdjęcia dziękuję Panu Zbigniewowi Charytoniukowi, Wojciechowi Sankowskiemu oraz Anonimowemu Czytelnikowi.

4 komentarze:

 1. pierwszy od lewej to Jan Karny

  OdpowiedzUsuń
 2. Emblematy to tzw."korpusówki" - potoczna nazwa oznak korpusu osobowego w Wojsku Polskim określające ich specjalność. Jaką ? - trudno określić ze względu na nieostre zdjęcie. Na pewno jedna ze szkół podoficerskich w II RP..

  OdpowiedzUsuń
 3. Pozazdrościć posiadania takich archiwalnych zdjęć. A dochodzenie kto, gdzie i dlaczego musi być świetną sprawą.
  Podziwiam wkład włożony w tą pracę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na temat tego zdjęcia napisałem dłuższy komentarz ale podczas wysyłania go wszystko "poszło w kosmos"(nie pierwszy zresztą raz - nie potrafię posługiwać się tą stroną). Wysłałem więc tylko informację, że jednym z lotników jest Jan Karny (ten, o którym pojawiło się na stronie trochę informacji biograficznych). St. szer. J. Karny 1 sierpnia 1927 został odkomenderowany z 11 Myśliwskiego Pułku Lotniczego w Lidzie do Bydgoszczy na kurs mechaników lotniczych. Przebywał tam do 8 czerwca 1928. Widoczny jest na kołnierzu emblemat szkoły podoficerów rezerwy, które tworzone były w jednostkach dla szkolenia poborowych. Nie potrafię określić, czy zdjęcie wykonane zostało w Bydgoszczy (może w Grudziądzu?). A jeśli chodzi o czas wykonania zdjęcia, to stawiałbym na okres od kwietnia do czerwca 1928. Zbigniew Charytoniuk

  OdpowiedzUsuń