czwartek, 2 października 2014

Zdjęcie archiwalne # 38 (Breguet XIV A2)
Dawno nie było na blogu archiwalnej fotografii, ale w końcu udało mi się przełamać ten impas. Lepiej późno niż wcale :) Dziś kolejne zdjęcie wielokrotnie pokazywanego tutaj samolotu, czyli Bregueta XIV. 


Fot. Digitalizacja zasobów Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.


Tym razem zdjęcie przedstawia samolot z okresu już po zakończeniu działań wojennych z lat 1919–1921. Zdjęcie zrobiono na lotnisku w Krakowie, co potwierdza drugie zdjęcie tej samej maszyny wykonane z nieco innej perspektywy, a które znajduje się w zbiorach Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Dla porównania zamieszczam je również w tym wątku. W tle widać charakterystyczne zabudowania krakowskiego lotniska.
Tytułowe zdjęcie jest dobrej jakości, dzięki czemu możemy dojrzeć kilka ciekawych szczegółów samej maszyny. Przede wszystkim dobrze widoczny jest układ plam kamuflażowych na kadłubie i ogonie, a sam płatowiec wygląda jakby właśnie przeszedł remont (niewidoczne z tej strony lub nienaniesione jeszcze oznaczenia eskadry i numery taktyczne, seryjne itp.). Nie widać żadnych uszkodzeń czy przebarwień płótna znanych ze zdjęć „frontowych” Breguetów.

Lotki bez konpensacji rogowej, dolne skrzydła o mniejszej rozpiętości w stosunku do górnego płata oraz brak klap wyraźnie wskazują na wersję A2. Tylna kabina ma ponadto zdemontowaną obrotnicę km-ów.

Trudno mi powiedzieć coś więcej o datacji zdjęcia. Być może maszyna przeszła remont i ma być skierowana do którejś z jednostek szkolnych, gdzie Breguety XIV latały jeszcze przez długie lata.

Jeśli ktoś z Czytelników dysponuje dokładniejszymi informacjami na temat prezentowanego samolotu lub osób na zdjęciu proszę o kontakt.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz