sobota, 6 września 2014

Lotnisko w Zielonce – wystawa lotnicza w nowo otwartym Muzeum ZielonkiTablica pamiątkowa do kruchty kościoła w Zielonce (via Marek Rogusz).


3 września – w 75. rocznicę wielkiej bitwy powietrznej stoczonej nad Warszawą – odbyła się uroczystość otwarcia Muzeum Zielonki, gdzie główną ekspozycję stanowi wystawa poświęcona wrześniowemu lotnisku Brygady Pościgowej. 


Mam dużą przyjemność poinformować, że Modele z Szachownicą również dołożyły małą cegiełkę do tej inicjatywy. Mój Halifax z 1586. Eskadry Specjalnego Przeznaczenia zawisł pod sufitem sali poświęconej zrzutom dla polskiego Podziemia. Sylwetka bombowca została powiększona i wycięta z tworzywa (rozpiętość skrzydeł to 2 m), po czym wkomponowana w nocne niebo. Scenka oddaje klimat tych trudnych lotów, gdzie księżycowa łuna była zarówno zbawieniem, jak i przekleństwem dla polskiego personelu, tak na ziemi, jak i w powietrzu.

Halifax II mk Ia GRoA z 1586. Eskadry Specjalnego Przeznaczenia z oznaczeniami 37 misji bojowych (w tym 18 ze zrzutami do Polski) podwieszony pod sufitem jednej z sal w Muzeum Zielonki. Fot. Marek Rogusz


Galeria samego modelu do obejrzenia TUTAJ

Za udostępnienie zdjęć z muzeum i pomoc w realizacji przedsięwzięcia dziękuję Panu Markowi Roguszowi.

Link do artykułu o otwarciu muzeum na portalu Zielonka.pl:
http://www.zielonka.pl/artykul/muzeum-zielonki-oficjalnie-otwarte

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza