środa, 11 września 2013

Recenzja zestawu # 2 (RWD-17 Choroszy Modelbud 1/72)


RWD-17 Choroszy Modelbud 1/72

Przedstawiam kolejną recenzję żywicznego zestawu firmy Choroszy Modelbud. Tym razem jest to model dwumiejscowego, szkolno-akrobacyjnego samolotu RWD-17 w wersji z silnikiem Walter Major 4 o mocy 130 KM. RWD-17 wypełniał lukę pomiędzy bardzo popularnym i łatwym w pilotażu RWD-8, a dość wymagającym akrobacyjnym RWD-10.

Zestaw firmy Choroszy Modlebud to jedyna dostępna opcja na rynku, zatem ponownie duży plus za to, że możemy wzbogacić swoją kolekcję „siedem dwójek” o ten samolot.O modelu

Model nosi numer katalogowy A203 i powstał w 2010 roku. W trzech strunowych woreczkach producent umieścił 73 żywiczne części. Do tego dochodzi arkusik przeźroczystego tworzywa do wykonania oszklenia oraz spory arkusz kalkomanii. Jakość odlewów jest nierówna. Płat i usterzenie są bez zarzutu, natomiast kadłub po jego zewnętrznej stronie ma nieładne ślady, które najpewniej są świadectwem zużywających się form. Pozostałe detale wyglądają nieźle, choć niezbędne będzie poświęcenie im trochę czasu.
Wyraźnie widoczne ślady na kadłubie. Nie będą one trudne do usunięcia, wystarczy przeszlifowanie papierem ściernym, jednakże musi to być wykonane perfekcyjne, aby po malowaniu nie wyszły brzydkie niespodzianki.Elementy takie jak zastrzały, fotele czy golenie podwozia wyglądają zadowalająco, natomiast nieco finezji brakuje takim detalom jak tablice przyrządów czy orczyki. Warto pokusić się w tym przypadku o pracę od podstaw i wspomóc się blaszką fototrawioną dedykowaną RWD-8. W zestawie otrzymujemy spory arkusz kalkomanii, umożliwiający wykonanie modelu w trzech malowaniach:
– I prototyp oznaczony jako SP-BMX w atrakcyjnym czerwono-srebrnym „kamuflażu” i imieniem „Tarnopol”;
– Seryjny RWD-17 SP-BOC o imieniu własnym „Granatowy Żołnierz”;
– RWD-17 w rękach rumuńskich z oznaczeniami YR-CAF.
Kalkomania jest tożsama z tą dołączoną do bliźniaczego zestawu RWD-17W, który omówię w osobnej recenzji. Stąd obecność na arkuszu oznaczeń dla pływakowej wersji samolotu (SP-BPB).Podsumowując z jednego z nowszych zestawów firmy Choroszy Modelbud na pewno można wykonać dobrą miniaturę RWD-17. Bedzie to jednak wymagało pewnego nakładu własnych sił, jednak osoby klejące modele naszych samolotów z okresu II RP z pewnością są przyzwyczajone do nieco bardziej wymagających zestawów. Model z całą pewnością mogę polecić doświadczonym modelarzom i jestem przekonany, że będą w stanie sprawnie wykonać bardzo atrakcyjną miniaturę zgrabnego samolotu.

Ocena

Plusy:
– dobra jakość odlewów elementów płatowca (zwłaszcza skrzydeł i usterzenia);
– duży arkusz kalkomanii;
– stworzenie możliwości sklejenia modelu RWD-17 w skali 1/72 (jedyny zestaw na rynku).

Minusy:
– brak blaszki fototrawionej;
– gorsza jakość odlewu zewnętrznej strony połówek kadłuba;
– ubogo wyposażona kabina.


Firmie Choroszy Modelbud dziękuję za udostępnienie modelu do recenzji!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz