poniedziałek, 2 września 2013

Zdjęcia archiwalne # 18 (żołnierze przy Ił-2)


Zdjęcia archiwalne # 18


Przedstawiam kolejne zdjęcie archiwalne z moich zbiorów, które tym razem dotyczy zupełnie innego teatru działań i okresu naszego lotnictwa wojskowego, aniżeli poprzednio prezentowane eksponaty. Zdjęcie przedstawia grupę pięciu żołnierzy przed samolotem Ił-2 z wymalowaną szachownicą na masce silnika pod kolektorem spalin.
Wraz z Wojciechem Zmyślonym i stroną polishairforce.pl podjąłem próbę dokładniejszego opisu fotografii.


Zdjęcie kryje w sobie kilka ciekawostek i pewnych tajemnic, które z pomocą czytelników bloga, mam nadzieję uda się rozwikłać. Na początek trochę o umundurowaniu. Pierwszy mężczyzna nosi rogatywkę bez orzełka; drugi żołnierz od lewej ma na czapce „kuricę” (orła piastowskiego); trzeci – zwykłego powojennego orła armii; czwarty prawdopodobnie również „kuricę”; piąty nosi orła lotniczego. Obecność lotniczych orzełków i orłów piastowskich świadczy o tym, że jest to okres wojenny (jeśli żołnierz sam sobie zorganizował orzełka ze skrzydłami husarskimi) albo – co bardziej prawdopodobne – zaraz powojenny.
Umundurowanie nie jest moją najmocniejszą stroną, ale pewne elementy rzucają się w oczy. Wszyscy żołnierze noszą kurtki mundurowe wz. 43, które wzorowane były na polskiej kurtce wz. 36. Wszyscy poza jednym mają ciemne pagony (niestety nie wiem co to oznacza). Żołnierz drugi od prawej (jedyny z jasnymi pagonami) ma na kołnierzu proporczyki. Wygląda na to, że dolne pole proporczyka jest ciemniejsze, a górne jaśniejsze. Może to sugerować, że żołnierz służył w piechocie (proporczyk żółto-granatowy) lub artylerii przeciwpancernej (proporczyk pomarańczowo-czarny). Wokół pagonów posiada biało-czerwone obwódki, oznaczające tytuł podchorążego. Jeśli ktoś z Was jest lepiej zorientowany w umundurowaniu LWP z okresu po 1944 roku, bardzo proszę o uzupełnienia w komentarzu.

Kolejną ciekawostką jest sama szachownica. Widać, że malowano ją w warunkach polowych, bo jest dość krzywa i nierównomierna – dolne czerwone pole jest prostokątne i większe od górnego. Ciekawy jest również jej rozmiar. Jest wyraźnie mniejsza od tych malowanych np. na samolotach 6. PLSz.

Teraz najtrudniejsze zadanie, czyli próba sprecyzowania z jakiej jednostki pochodzi ten samolot. Mała szachownica sugeruje, że mógł być na stanie lotnictwa polskiego jeszcze w czasie II wojny światowej. Niedługo po zakończeniu działań wojennych radzieckie gwiazdy na naszych szturmowikach zastępowano dużymi szachownicami. Zdarzało się również, że jedynie zamalowywano gwiazdy, pozostawiając małą szachownicę na okapotowaniu silnika. Znane są zdjęcia prezentujące taką konfigurację oznaczeń np. z 1. PLM „Warszawa”, maszyn szkolnych z Dęblina lub samolotów Po-2 i Pe-2.

Trudno jednoznacznie stwierdzić z jakiej jednostki pochodził samolot uwieczniony na opisywanej fotografii. Mógł służyć w którejś z jednostek szkolnych w Dęblinie, ale w grę może wchodzić również 3. Pułk Lotnictwa Szturmowego, choć są to jedynie domniemywania.
Maszyny z 6. Pułku Lotnictwa Szturmowego posiadały spore szachownice umiejscowione za wydechami, a przed kabiną, nawet w konfiguracji z dużymi szachownicami na ogonie, kadłubie i skrzydłach, zatem tę jednostkę można raczej wykluczyć z naszych dociekań.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz