poniedziałek, 4 listopada 2013

Zdjęcia archiwalne # 26 (Oficerowie na wieży ciśnień) Nowe ustalenia! (aktualizacja z 23.11.2013)Zdjęcia archiwalne # 26

Przedstawiam ostatnie zdjęcie z serii o wieży ciśnień na Okęciu. Tym razem ujęcie z zupełnie innej perspektywy, bo z samego tarasu na wierzchu wieży. Na fotografii uwieczniono wysokich rangą oficerów podziwiających manewry lotnicze najprawdopodobniej z sierpnia 1935 roku (a jednak!). W czterech kluczach po dziewięć samolotów przelatują Potezy 25 (jeden z kluczy nie zmieścił się w pełni kadrze i widać tylko siedem maszyn).

Teraz sprawa najważniejsza, czyli identyfikacja osób na zdjęciu. Moją mocniejszą stroną są samoloty i rozpoznawanie ludzi lotnictwa II RP nie jest dla mnie takie łatwe. Dlatego bardzo liczę na Waszą pomoc w tym temacie. Wspólnymi siłami z pewnością uda się poznać nazwiska osób uwiecznionych na zdjęciu.


UZUPEŁNIENIE

Dzięki pomocy W. Sankowskiego oraz czytelników bloga udało się zidentyfikować kilku oficerów uwiecznionych na zdjęciu. Jako uzupełnienie dołączam również dodatkowe dwie fotografie z imprezy na wieży ciśnień. Jak widać oficjeli było znacznie więcej. Duże podziękowania kieruję do autora komentarza, niestety anonimowego, który trafnie zauważył, że Rayski i Stachiewicz w 1933 roku nie mieli jeszcze szlifów generalskich. Zdobyli je odpowiednio w 1934 i 1935 roku. Zatem wracamy do wersji, że są to manewry z sierpnia 1935 roku. Bardzo wiele znanych zdjęć dotyczących manewrów dotyczy właśnie tych z 1935 roku. Wygląda na to, że poniższe zdjęcia również pochodzą z tego okresu.


Rozpoznani oficerowie:


Nr 1 – Generał Edward Rydz-Śmigły;

Nr 2 – Generał Ludomił Rayski;

Nr 3 – Generał Tadeusz Kasprzycki;

Nr 4 – Pułkownik Janusz de Beaurain;

Nr 5 – Pułkownik Eugeniusz Heller (prawdopodobnie);

Nr 6 – Generał Wacław Stachiewicz.

Skany i dodatkowe fotografie pochodzą z kolekcji W. Sankowskiego. Dziękuję za ich udostępnienie! 

W dalszym ciągu poszukuję informacji o pozostałych osobach uwiecznionych na fotografii. Jeśli macie jakieś przypuszczenia proszę je przesyłać na adres mailowy bloga zszachownica.blog@gmail.com lub umieszczać je w komentarzach pod artykułem.

2 komentarze:

  1. Błędne datowanie. L. Rayski otrzymał szlify generalskie w roku 1934, a W. Stachiewicz w 1935. Na marginesie: Śmigły w tym czasie nie był jeszcze marszałkiem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za słuszne uwagi! Opis uzupełniony.

      Usuń