sobota, 13 grudnia 2014

Zdjęcia archiwalne # 40 (PZL P.7a Warszawa)

To już 40. zdjęcie archiwalne prezentowane na blogu. Mam nadzieję, że cykl przypadł Wam do gustu i że znajdujecie tu wartościowe informacje. Poszukiwania związane z opisem poszczególnych zdjęć to dla mnie bardzo inspirujące zajęcie, choć wiem, że tylko w niektórych przypadkach opisy są w 100% wyczerpujące. Ważne jednak, by nie zaprzestawać poszukiwań, bo codziennie można odkryć coś nowego!Fotografia # 40 jest ciekawa z kilku powodów. Przede wszystkim interesująca jest pomyłka w podpisie, zupełnie jakby ktoś wkleił zdjęcie w niewłaściwe miejsce (nie widać śladów odrywania od tekturki). 

 
Podpis bezpośrednio pod zdjęciem brzmi: „106 W.wa / III.34. Samolot bci Adamowiczów.”
Oczywiście nie ma wątpliwości, co do tego, że na zdjęciu widzimy PZL P.7a, a nie słynną Bellancę braci Adamowiczów. Data wskazuje na Warszawę w marcu 1934 roku. „106” może być numerem porządkowym zdjęcia w albumie.

Gdy odwrócimy zdjęcie znajdziemy drugi podpis, który lepiej pasuje do całości. Brzmi on: „czerwiec 1934 – Cytadela”. Wiadomo na pewno, że fotografię wykonano podczas ekspozycji samolotów towarzyszącej II Światowemu Zjazdowi Polaków z Zagranicy, który rozpoczął się 5 sierpnia 1934 r. w Warszawie. Oprócz widocznej na fotografii „siódemki” wystawiono również RWD-5 SP-AJU Stanisława Skarżyńskiego (po przeróbce na wersję dwumiejscową) oraz Bellancę „City of Warsaw”  braci Adamowiczów. Samoloty eksponowano na szerokim chodniku naprzeciwko Muzeum Narodowego przy Al. 3 Maja.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz