środa, 23 listopada 2016

Książka „As. Wspomnienia legendarnego dowódcy Dywizjonu 303” Witolda Urbanowicza


Widzę, że niektóre bombowce lecą nadal w kierunku Londynu. Tych atakuje nasza piątka. Jedna z trójek bombowców Do-215 skrada się do dużej luki w chmurach. Przyjęły szyk jeden za drugim. Atakuję dowódcę klucza. Strzelam z odległości około 100 metrów z tyłu, krótkimi seriami. Prawy silnik zapalił się. Upewniając się, czy nie atakują mnie myśliwcy niemieccy, zbliżam się jeszcze bardziej do bombowca. Strzelam w oszkloną kabinę. Spieszę się, tylu Niemców jest do dyspozycji. Załoga skacze, samolot bez pilota traci balans, zwala się na łeb w chmury. Przez lukę w chmurach widzę wody Tamizy. Atakuję drugiego bombowca z odległości kilkudziesięciu metrów w momencie, kiedy wyskoczył z chmury. Pilot, widać przerażony moim widokiem, skręca tak gwałtownie, że traci panowanie nad samolotem. Po moim pierwszym ataku strzelec ogonowy przestaje strzelać, zwisa bezwładnie na swoich karabinach maszynowych, może ranny, może zabity? 


Autorem powyższego opisu jest Witold Urbanowicz – polski as myśliwski z okresu II wojny światowej. Była to postać niezwykle ciekawa. Pilot z krwi i kości, doskonały strzelec i akrobata w powietrzu, ale także sprawny pisarz i narrator. Między innymi dzięki jego książkom wielu z nas – pasjonatów lotnictwa polskiego – mogło choć na chwilę przenieść się do kokpitu myśliwca, wejść w skórę pilota i poczuć choćby namiastkę tego, jak wyglądała walka powietrzna, gdzie ułamek sekundy decydował o zwycięstwie lub przegranej, o życiu lub śmierci.  Wydawnictwo ZNAK przygotowało bardzo ciekawą publikację związaną z Witoldem Urbanowiczem. Powstała książka, która scala w spójną całość trzy spośród czterech książek napisanych przez pilota: „Początek jutra”, „Świt zwycięstwa” i „Ogień nad Chinami”. W jednej pozycji poznajemy działania bojowe i życie pilota, który  walczył w nierównej wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku, wziął udział w bitwie o Anglię, po czym, jako jedyny polski pilot, walczył w szeregach lotnictwa USAAF na froncie w dalekich Chinach, gdzie zestrzelił dwa japońskie myśliwce. Jego życiorys sam w sobie jest tematem na doskonały film wojenny, a tym bardziej na książkę! Dlatego z czystym sumieniem polecam nową publikację wydawnictwa ZNAK pt. „As. Wspomnienia legendarnego dowódcy Dywizjonu 303”.A teraz niespodzianka dla modelarzy, a zarazem czytelników mojego bloga! Mam do rozdania dwa egzemplarze omawianej książki. Aby otrzymać jeden z nich, trzeba przesłać na adres mailowy: zszachownica.blog@gmail.com zdjęcia modelu Hurricane’a lub P-40, na którym walczył Witold Urbanowicz. Skala i tworzywo nie mają znaczenia. Oczywiście obowiązkowo musi to być praca wykonana samodzielnie, a nie znaleziona w sieci ;)

Spośród nadesłanych prac wybiorę dwie, które wg mojej oceny będą wykonane najlepiej, a ich autorów nagrodzę książkami. Zgłoszone prace oczywiście pokażę na blogu. Na zgłoszenia czekam do końca roku. Serdecznie zapraszam do udziału!


Informacje o Witoldzie Urbanowiczu:

Link do książki na stronie wydawnictwa:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz