poniedziałek, 27 lutego 2017

Recenzja książki „Polish Aircraft (1939) Instrument Panels" Wydawnictwa StratusNa początku roku na rynku wydawniczym pojawiła się kolejna pozycja w bogatym katalogu wydawnictwa Stratus. Tym razem jest to książka dość nietypowa, bo skupiająca się wyłącznie na tablicach przyrządów polskich samolotów wojskowych z lat 30. XX wieku. Zapraszam do zapoznania się z krótką recenzją.Wydawać by się mogło, że trudno wymyślić coś nowego w dość bogato opracowanym temacie lotnictwa II RP. Okazuje się, że można! Wystarczy tylko zastanowić się nad interesującym tematem i dobrać odpowiednie środki. Seria wydawnicza INSIDE wydawnictwa Stratus skupia się wyłącznie na tablicach przyrządów popularnych samolotów. W najnowszej książce z tej serii zaprezentowano tablice dobrze znanych polskich samolotów z czasów przedwojennych oraz z okresu wojny obronnej z 1939 roku.
Z modelarskiego punktu widzenia tablica przyrządów to element, który zwraca na siebie największą uwagę w całym kokpicie. Nawet laik doceni zdolności modelarza, który potrafi wiernie odtworzyć wszelkie wskaźniki instrumentów pokładowych, niezależnie od skali.W książce przedstawiono tablice z sześciu dobrze znanych polskich samolotów:
– PZL P.11c
– PZL.37 Łoś
– PZL.23 Karaś
– Lublin R-XIII
– RWD-14b Czapla
– PWS-26

Największą wartością publikacji są oczywiście pięknie odwzorowane tablice i wskaźniki, które odtworzył autor grafik – Dariusz Karnas. Duże ilustracje pozwalają poznać każdy detal poszczególnych instrumentów pokładowych. Autor tworzył swoje grafiki na bazie wnikliwej analizy zdjęć archiwalnych, zachowanych eksponatów muzealnych i rysunków technicznych z epoki. Zaowocowało to ilustracjami na najwyższym poziomie merytorycznym.
Każdą tablicę poprzedza krótki opis samolotu wraz z kilkoma zdjęciami archiwalnymi (przede wszystkim kokpitów). Każdy instrument został dokładnie opisany, ponumerowany i umiejscowiony na tablicy z „wykręconymi zegarami”, aby dokładnie przyjrzeć się ich rozmieszczeniu.
Z pewnością wielu czytelników zaskoczy mnogość barw mieniących się na tablicach. W ogólnej świadomości „zegary” lotnicze mają raczej czarne tarcze i jasne, fosforyzujące skale i wskazówki, tymczasem widzimy tarcze w różnych barwach, co było podyktowane konkretnymi wytycznymi odnośnie do wskazywanych parametrów lotu i pracy silnika.

Co ciekawe, z sześciu zaprezentowanych samolotów skleiłem aż pięć z nich! Każdą z prezentowanych tablic znam więc bardzo dobrze, bo przy okazji budowy modeli konkretnych samolotów musiałem wertować literaturę, by wiernie dotworzyć dane tablice. W kolekcji brakuje mi tylko Karasia…
Książka na pewno jest ciekawą pozycją, mimo że skupia się na bardzo wąskim temacie. Myślę jednak, że tak bliskie spojrzenie na tablice przyrządów naszych przedwojennych maszyn jest interesujące. Osobiście wzbogaciłbym książkę o dodatkowe dwa samoloty, które były dla polskiego lotnictwa równie ważne, co zaprezentowane w książce. Mam na myśli RWD-8 oraz PZL P.7a. Publikacja byłaby wówczas kompletna!

Wydawnictwu Stratus dziękuję za przekazanie egzemplarza do recenzji. Książka dostępna jest w sklepie wydawnictwa:


Publikacja w języku angielskim.

2 komentarze:

  1. Dla RWD-8 to by jednej książki zabrakło, za dużo odmian i wersji kabiny.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak też przypuszczałem, że trudno byłoby wybrać najbardziej reprezentatywną konfigurację :)

      Usuń