wtorek, 13 maja 2014

Zdjęcia archiwalne # 35 (Dwa Lubliny R-XIII)
Kolejne zdjęcie w mojej kolekcji jest z kilku względów ciekawe. Przede wszystkim w oryginale jest bardzo małe. Jego wysokość to 3,8 cm, a szerokość 2,7. Mimo to udało się po zeskanowaniu zdjęcia dojrzeć kilka szczegółów. 


Przede wszystkim wiadomo, że oba Lubliny R-XIII pochodzą z Centralnej Eskadry Treningowej. Widać późne godło tej jednostki, czyli biało-czerwoną tarczę herbową nawiązującą do dawnych tradycji pierwszych jednostek w Warszawie. U samego zarania naszego kraju i lotnictwa polskiego stosowano różne godła określające przynależność do Rzeczpospolitej. Stosowano godła z wizerunkiem białego orła, biało-czerwone oznaczenia literowe bądź wspomniane tarcze herbowe (z różnym układem pól czerwonych i białych). Dopiero po „pojawieniu się” szachownicy Stefana Steca i rozkazie z 1 grudnia 1918 roku nasz dzisiejszy znak lotniczy zagościł na dobre w lotnictwie. 


Wspomniana Centralna Eskadra Treningowa nawiązywała swoim godłem do początków lotnictwa polskiego na Lotnisku Mokotowskim.

Ponadto koła jednego z Lublinów są zabezpieczone pokrowcami, które najwyraźniej wykonano ze starego płótna z poszycia samolotów. Na dodatek wykorzystano płótno z biało-czerwoną szachownicą! Nie była to jednak rzadka praktyka i jeszcze kilka zdjęć dokumentujących takie zastosowanie dałoby się znaleźć.

Dla porównania zamieszczam także fotkę w oryginalnym rozmiarze.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza