piątek, 24 stycznia 2014

Recenzja zestawu # 4 (PWS-19 Choroszy Modelbud)PWS-19 Choroszy Modelbud 1/72 


Przedstawiam recenzję kolejnego żywicznego zestawu firmy Choroszy Modelbud. Tym razem jest to miniatura niedoszłego samolotu rozpoznawczo-bombowego naszego przedwojennego lotnictwa. 


PWS-19 miał zastąpić wysłużone Potezy XXV i Breguety XIX. Pierwszy prototyp powstał w 1931 roku. Wojsko myślało poważnie o wprowadzeniu do eksploatacji wersji rozpoznawczej, w związku z czym w 1933 roku rozpoczęto próby drugiego prototypu. Podczas prób lotu nurkowego doszło do odkształcenia płata, które uniemożliwiło wyprowadzenie z nurkowania. Pilot-oblatywacz Kazimierz Kazimierczuk uratował się skokiem ze spadochronem. Niestety w szczątkach samolotu zginął szeregowy A. Pacho, który leciał jako pasażer. Było to 17 marca 1933 roku.

Wobec perspektywy wdrożenia do służby samolotów PZL P.23 Karaś zaniechano dalszych prac nad PWS-19. Co ciekawe w jego miejsce wprowadzono samolot RWD-14 Czapla, który miał porównywalne osiągi do maszyny ze stajni PWS. Warto zauważyć, że Czapla powstała ponad pięć lat później! Był to także pierwszy polski samolot z podwójnym usterzeniem wprowadzonym dla polepszenia pola ostrzału tylnego strzelca.


O modelu


Model nosi numer katalogowy B68 i powstał w 2004 roku (mój egzemplarz). Jakość odlewów jest zdecydowanie najlepsza ze wszystkich recenzowanych dotąd modeli Choroszy Modelbud. Detale wyglądają nieźle, choć oczywiście trzeba będzie poświęcić im nieco uwagi, ale to raczej norma przy starszych zestawach żywicznych. W pudełku znajduje się 107 części i przeźroczysty arkusik do owiewek kabin. 


Producent umożliwia wykonanie modelu w wersji rozpoznawczej i bombowej. Jeśli zdecydujemy się na ten drugi wariant przyjdzie nam się zmierzyć z problemem komory bombowej. Początkowo bomby mocowano na zewnętrznych wyrzutnikach pod kadłubem i na zastrzałach, ale później umieszczano je w dwóch komorach w kadłubie. Niestety niewiele więcej wiemy na ten temat. Producent umiejscawia komory tuż za silnikiem, a przed zbiornikiem paliwa. Trudno powiedzieć jak komora wyglądała wewnątrz i jak otwierały się jej pokrywy. Jeśli zechcemy wyeksponować ten element będziemy musieli improwizować i polegać na własnym wyczuciu technicznym. Zapewne większość modelarzy zrezygnuje z otwierania luku bombowego, ale ładnie zdetalowana komora z podwieszonym ładunkiem to mimo wszystko kusząca alternatywa. Kto wie, może ktoś się na to zdobędzie?

Połówki kadłuba i płat wyglądają bardzo dobrze, podobnie jest z usterzeniem. Płatowiec został odlany na solidnym poziomie, co przy całkiem sporych gabarytach modelu (jak na samolot rozpoznawczy), da nam okazały i zgrabny model.

Producent dołączył klasyczną dla siebie instrukcję z uproszczonymi rysunkami, ale są one czytelne i jest ich więcej niż w przypadku pozostałych recenzowanych modeli. Nie sądzę, aby w tym przypadku instrukcja wprowadzała jakiekolwiek zamieszanie przy montażu. 


Solidnym punktem miniatury jest również zgodność wymiarowa. Przymierzając elementy płatowca do rysunków z Polskich Konstrukcji Lotniczych tom I pasują one idealnie. Dla wielu modelarzy będzie to z pewnością dobra wiadomość.
Tak jak wspomniałem na początku jest to zdecydowanie najlepszy model firmy Choroszy Modelbud, z jakim miałem do czynienia. Zachęca do wzięcia go na warsztat. Sama maszyna ma ładną sylwetkę i wygląda znacznie lepiej od topornej Czapli. Warto również zauważyć, że zestaw ten jest jedyną łatwo dostępną opcją w przypadku PWS-19, co z pewnością należy zaliczyć in plus dla producenta. Istnieje jeszcze vacuforma Broplanu, ale jest to model raczej trudno osiągalny.

Ocena

Plusy:
– wysoka jakość odlewów elementów płatowca;
– sporo elementów wyposażenia (np. dwa rodzaje km-ów, obrotnic itp.);
– czytelniejsza instrukcja;
– stworzenie możliwości sklejenia modelu PWS-19 w skali 1/72 (jedyny łatwo dostępny zestaw na rynku).

Minusy:
– brak blaszki fototrawionej;
– brak możliwości otwarcia komory bombowej bez ingerencji mechanicznej (mimo dołączenia bomb i stelaża do ich montażu wewnątrz kadłuba).


Firmie Choroszy Modelbud dziękuję za udostępnienie modelu do recenzji!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz