czwartek, 5 czerwca 2014

Recenzja zestawu # 9 (Schreck FBA 17 HMT-2 Choroszy Modelbud)

Schreck FBA 17 HMT-2 Choroszy Modelbud 1/72


Przedstawiam recenzję najnowszego modelu firmy Choroszy Modelbud. Tym razem jest to model dwumiejscowego samolotu-amfibii, znanego dobrze wszystkim miłośnikom polskiego lotnictwa morskiego. Zestaw firmy Choroszy Modlebud to świetna alternatywa dla starego i dość wymagającego „short-runowego” zestawu Hit Kit.


O modelu

Model nosi numer katalogowy A217. W trzech strunowych woreczkach producent umieścił 63 żywiczne części. Do tego dochodzi arkusik przeźroczystego tworzywa do wykonania oszklenia oraz arkusz kalkomanii. Jakość odlewów jest bardzo dobra. Płat i usterzenie odlano z delikatnie zaznaczonym pofałdowaniem płótna na żebrach. Skrzydła wyglądają naprawdę dobrze. Kadłub także stoi na wysokim poziomie (producent zadbał o ładne odtworzenie struktury boków kabiny). Pozostałe detale są odlane solidnie i nie budzą zastrzeżeń. Na uwagę zasługuje również silnik, który odtworzono z dbałością o szczegóły, mimo że nie jest to bardzo wyeksponowany element płatowca. Przy odrobinie własnej pracy będzie to element, który zwróci na siebie uwagę.


Przyglądając się dokładnie elementom nie stwierdziłem żadnych pęcherzyków powietrza, zwichrowań, ani skaz. Mamy zatem do czynienia z ładnie i czysto odlanym zestawem, który z pewnością zachęca do budowy. Jedynym (i stałym już) mankamentem jest brak tablicy przyrządów z blaszki fototrawionej. Cały czas twierdzę, że ten drobny element znacząco podniósłby atrakcyjność modelu. Osoby posiadające miniaturę Hit Kit mogą wykorzystać blaszkę z tego zestawu, pozostali muszą poradzić sobie z waloryzacją tablicy we własnym zakresie, bądź stworzyć ją od podstaw.


W zestawie otrzymujemy arkusz kalkomanii umożliwiający wykonanie modelu w barwach lotnictwa polskiego i francuskiego. Warto dodać, że kalkomanie dedykowane są obu wersjom Schrecka czyli samolotu-amfibii FBA 17 HMT-2 oraz łodzi latającej HE-2. Ponadto możemy wykonać cywilną maszynę z oznaczeniami L.O.P.P.Mnie osobiście najbardziej brakuje opcji dla samolotu o imieniu własnym „Lubliniak”. Szkoda, bo mógłbym stworzyć model w lokalnie patriotycznych barwach :) Jedyną opcją jest wykonanie takiej kalkomanii od podstaw. 

Instrukcja jest w miarę czytelna i nie powinna generować problemów przy montażu.
Podsumowując, najnowszy wypust firmy Choroszy Modelbud na pewno można zaliczyć do udanych zestawów. Bardzo duży plusem modelu jest jego cena. Za ok. 80 zł otrzymujemy wysokiej jakości zestaw żywiczny, który pozwala na wykonanie efektownej repliki bardzo ciekawego samolotu w polskich barwach. Myślę, że żywiczny Schreck od Choroszy Modlebud jest wyjątkowo udaną alternatywą dla trudnego i trudno osiągalnego zestawu Hit Kit.


Ocena

Plusy:
– bardzo dobra jakość odlewów elementów płatowca;
– ładnie zdetalowany silnik;
–.wysokiej jakości alternatywa dla zestawu Hit Kit;
– ładnie odwzorowana struktura kadłuba po bokach kabiny.

Minusy:
– brak tablicy przyrządów z blaszki fototrawionej;
– brak atrakcyjnych malowań, takich jak: cywilny „Lubliniak” czy wojskowej maszyny z jednostki szkolnej z godłem „?” nad falami.


Firmie Choroszy Modelbud dziękuję za udostępnienie modelu do recenzji!

1 komentarz:

  1. Bardzo fajnie, że pojawił się ten model, może pierwszy w miarę sklajalny. Pamiętam, że w zamierzchłych czasach sklejałem go w 1/144 z serii Mikro - ale to była zabawka odpustowa przy dzisiejszych modelach.

    OdpowiedzUsuń