niedziela, 2 czerwca 2013

RWD-8 pws (2007 rok Wrzesień '39 # 2)Wrzesień '39 # 2


Wstęp

Drugi wrześniowy model w kolekcji. Ponownie ze starych wyprasek PZW Siedlce (1/72). Model powstał w 2007 roku.

Motywacja

Po wymagającym P.7a przyszedł czas na nieco prostszą konstrukcję. Wybór padł na samolot, który mimo swej niepozorności, zapisał się na stałe w historię lotnictwa II RP. Chciałem wykonać model z nieco mniejszą ilością przeróbek we własnym zakresie. Wciąż jeszcze praca od podstaw była dla mnie sporym wyzwaniem. Erwudziak wydawał się być zestawem, z którego przy pomocy blaszki Parta można było wykonać fajny model.Waloryzacja

Jak  wspomniałem, do waloryzacji zestawu wykorzystałem blaszkę Parta, która pozwala na fajne zwaloryzowanie kokpitu. Zestawowy jest zbyt uproszczony. Dodatkowo wykonałem zbiornik oleju, kozła pod baldachimem i poprawiłem kilka szczegółów, takich jak amortyzatory podwozia, czy okapotowanie silnika.Montaż

Model sklejało się szybko i bez większych komplikacji. Najtrudniejszym elementem było równe i prawidłowe spasowanie płata na wspornikach, które były dość delikatne. Nieco zabawy było również przy wykonywaniu wszelkich naciągów pod baldachimem i w sekcji ogonowej. Blaszka Parta jest bardzo dobrze spasowana i nie przysparzała żadnych problemów.


Malowanie

Wybrałem typowe malowanie w kolorze polskiego khaki z palety Pactry. Maski silnika pomalowałem Humbrolem 56. Numer burtowy powstał od niezbyt udanych szablonów - brzegi numerów są postrzępione. Na tyle było mnie wówczas stać. Reszta oznaczeń to kalki Techmodu.

Brudzenie

Wykonałem ciemniejszego washa na maskach silnika, a brązu Van Dyke'a użyłem na skrzydłach. Na koniec przykurzyłem lekko opony pigmentem MIGa.

Jednostka

Model przedstawia samolot z  Centrum Wyszkolenia Lotniczego w Dęblinie.

Galeria

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz