sobota, 24 sierpnia 2013

Recenzja zestawu # 1 (PWS-5 t2 Choroszy Modelbud 1/72)PWS-5 t2 Choroszy Modelbud 1/72

Mam przyjemność zaprezentować czytelnikom bloga pierwszą część z cyklu „Recenzja zestawu”! Będzie to początek ciągu artykułów, który w miarę upływu czasu będzie się powiększał. Mam nadzieję, że recenzje modeli przypadną Wam do gustu i okażą się pomocne dla modelarzy „zakręconych” wokół biało-czerwonej szachownicy.

Zaczynam od żywicznego modelu PWS-5 t2, który otrzymałem dzięki uprzejmości firmy Choroszy Modelbud.  Jest to jedyny model tego samolotu w skali 1/72, zatem dużym pozytywem jest to, że mamy szansę na dodanie tego charakterystycznego „pewuesa” do kolekcji.O modelu

Model nosi numer katalogowy A152 i powstał w 2006 roku. W trzech strunowych woreczkach producent umieścił 67 żywicznych części. Do tego dochodzi arkusik przeźroczystego tworzywa do wykonania oszklenia oraz dwa nieduże arkusze kalkomanii. Jakość odlewów jest w przypadku większości części zadowalająca, choć jest kilka elementów, które trzeba będzie poprawić we własnym zakresie. Najlepszym tego przykładem może być tablica przyrządów, która aż prosi się o fototrawiony zamiennik. Pozostałe części po poświęceniu im nieco uwagi powinny dobrze się prezentować.
W przypadku elementów płatowca pozytywnie wypadają skrzydła i usterzenie, zaś kadłub będzie wymagał kilku szlifów tu i ówdzie.Przymierzając model do planów z książki Polskie Konstrukcje Lotnicze t. 1 okazało się, że pasuje do nich bardzo dobrze. To z pewnością ucieszy modelarzy, którzy zwracają większą uwagę na odpowiedni wymiar i geometrię miniatury.Reasumując z zestawu firmy Choroszy Modelbud z pewnością można wykonać ładną miniaturę PWS-5 t2. Będzie to jednak wymagało nieco własnej inicjatywy i zadbania o odpowiednie dopracowanie niektórych elementów. Jest to jednak nieodzowne przy budowie żywicznych modeli. Mimo że PWS-5 t2 był dwupłatowcem, nie posiadał linek napinających pomiędzy płatami (zastosowano dodaktowe zastrzały), co może być dobrą informacją dla modelarzy, którzy nie czują się pewnie przy ich wykonywaniu. Z modelem powinni poradzić sobie nawet mniej zaawansowani modelarze, jednak z pewnym doświadczeniem przy budowie zestawów z żywicy.

Ocena

Plusy:
– dobra jakość odlewów elementów płatowca (zwłaszcza skrzydeł i usterzenia);
– dbałość o należyte zwymiarowanie modelu;
– stworzenie możliwości sklejenia modelu PWS-5 2t w skali 1/72 (jedyny zestaw na rynku).

Minusy:
– brak blaszki fototrawionej;
– gorsza jakość niektórych detali, np. tablicy przyrządów;
– niezbyt czytelna instrukcja.


Firmie Choroszy Modelbud dziękuję za udostępnienie modelu do recenzji!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz