wtorek, 13 sierpnia 2013

Zdjęcia archiwalne z kolekcji Wojciecha Sankowskiego (Unikatowe fotografie RWD-8 cz. 2)

Dziś prezentuję drugą część unikalnych fotografii RWD-8 z kolekcji Wojciecha Sankowskiego, a wśród nich same ciekawostki. Zapraszam!


RWD-8 SP-AOD (nr ser. 111)  na lotnisku Porubanek w Wilnie w 1936 roku.
Samolot nosił ciekawe godło – rysunek krowy – namalowane na usterzeniu pionowym. Posiadaczem maszyny był fabrykant Włodzimierz Kurec, wyróżniający się wyjątkową tuszą – ważył ok. 160 kg! Specjalnie dla niego wytwórnia wykonała egzemplarz RWD-8 o poszerzonym kadłubie w miejscu kabiny.  

 

RWD-8 SP-BFY (nr ser. 180)  został ufundowany ze składek społeczeństwa powiatu łuninieckiego, co też znalazło wyraz w odpowiednim napisie na kadłubie samolotu, przekazanego lotnictwu uroczyście w dniu 6 czerwca 1937 roku.
RWD-8 SP-AMT (nr ser. 86)  nosił imię „LEGUN II” i zmieniał właścicieli, m.in. był użytkowany w aeroklubie w Warszawie i Łodzi.
  

RWD-8 SP-BKU ochrzczono imieniem „GRAŻYNA” i nic niestety nie wiadomo o tożsamości ofiarodawcy. Samolot służył do szkolenia w Szkole Pilotów LOPP w Świdniku w 1938 roku. Na zdjęciu dobrze widać tablicę przyrządów w drugiej kabinie, co powinno być bardzo pomocne dla modelarzy.

1 komentarz:

  1. Bardziej prawdopodobne, że "Grażyna" jest to SP-BKU Aeroklub Śląski nr. fabr. 201. W Świdniku samolot mógł się pojawić w lutym 1939 roku przy okazji Lubelsko-Podlaskich Zimowych Zawodów Lotniczych. Potwierdzenia niestety brak... na razie ;)

    OdpowiedzUsuń