piątek, 16 sierpnia 2013

Zdjęcia archiwalne z kolekcji Wojciecha Sankowskiego (Unikatowe fotografie RWD-8 cz. 3)

Zapraszam do obejrzenia trzeciej (przedostatniej) części ze zbioru nieznanych fotografii RWD-8 z kolekcji Pana Wojciecha Sankowskiego. 
Samoloty RWD-8 powstawały w dwóch wytwórniach (DWL i PWS), gdzie zbudowano około 550 egzemplarzy tych maszyn. Nie dziwi więc fakt, że stały się podstawowym sprzętem w aeroklubach w drugiej połowie lat 30. Wygodne i łatwe w pilotażu były wysoko cenione przez pilotów. Obok innych typów maszyn RWD-8 bardzo często uczestniczyły w wielu krajowych imprezach lotniczych. Od 1937 roku Krajowe Zawody Lotnicze rozgrywano już wyłącznie na samolotach RWD-8. 

Prezentujemy cztery zdjęcia wykonane właśnie przy takiej okazji. Według wiedzy bloga Samoloty Polskie, numery startowe SP-BAJ, SP-ANB i SP-ANS wskazują na 6. Krajowy Lotniczy Konkurs Turystyczny z roku 1936. SP-BAR może pochodzić z innych zawodów. Widoczny na jednej z maszyn wysoki numer startowy „29” dowodzi o dużej liczbie uczestników tej rywalizacji. Wszystkie samoloty posiadały na maskach silnika i na spodzie skrzydeł namalowane numery startowe na wzór międzynarodowych zawodów Challenge.

1 komentarz:

  1. Numery startowe SP-BAJ, SP-ANB i SP-ANS wskazują na 6 Krajowy Lotniczy Konkurs Turystyczny z roku 1936. Zdjęcie SP-BAR może pochodzić z innych zawodów.

    OdpowiedzUsuń