niedziela, 15 grudnia 2013

Zdjęcia archiwalne # 27 (personel lotniczy)Zdjęcia archiwalne # 27


Przedstawiam kolejne zdjęcie archiwalne z mojej kolekcji z personelem lotniczym w roli głównej. Niestety niewiele mogę powiedzieć o osobach uwiecznionych na fotografii. Okres z pewnością jest przedwojenny i podejrzewam, że jest to kurs w Grudziądzu bądź Ułężu.
Widzimy dość różnorodne umundurowanie. Osoby, które mogą powiedzieć coś więcej na jego temat proszę o informację w komentarzu lub drogą mailową. 
Mnie udało się dotrzeć do informacji, że pod koniec lat 30. XX wieku do ubioru ćwiczebnego i roboczego na lotnisku jako nakrycie głowy przeznaczony był czarny beret wz. 36 z oznaką stopnia. Na zdjęciu widać wyraźnie, że jeden z beretów takie oznaczenie posiada. Czy ktoś wie jaki to stopień?


„Uczniowie” gromadzą się wokół pilota, który ogląda jakiś przedmiot (być może plik fotografii?). Co ciekawe pilot ma na głowie siatkę, co kojarzy mi się ze zwyczajem z czasów przedwojennego lotnictwa.
Póki co niewiele więcej mogę napisać na temat tej fotografii. Dlatego też liczę na pomoc Czytelników bloga!

Lista tematów, na które poszukuję informacji:
– umundurowanie jakich wzorów zostało uwiecznione na zdjęciu (kombinezony, kurtki, berety, gogle)?;
– oznaczenie jakiego stopnia wojskowego widać na berecie jednego z mężczyzn?
– jaki przedmiot „dowódca” trzyma  w dłoniach? Co tak przykuło uwagę „uczniów”?
– personalia osób.

Każda pomoc będzie cenna!

1 komentarz:

  1. Na berecie : trzy belki czyli plutonowy.
    Widoczne gogle polskiej produkcji "Zetez" i drelichowe kombinezony lotnicze (kolor jasny beż/piaskowy), użytkowane od połowy lat 30 - tych.

    OdpowiedzUsuń