środa, 25 grudnia 2013

Zdjęcia archiwalne # 28 (Sopwith Dolphin i personel lotniczy)Zdjęcia archiwalne # 28

Ostatnio „wypłynęły” dwa zdjęcia rzadko spotykanych samolotów w lotnictwie polskim, czyli maszyn Sopwith Dolphin. Dostaliśmy je w darze od rządu Wielkiej Brytanii (10 sztuk). Samoloty tego typu brały udział w wojnie polsko-bolszewickiej, ale nie były dobrze oceniane przez pilotów. Wycofano je ze służby w 1921 roku.Z informacji, jakie można wyczytać w Internecie Dolphiny stacjonowały na lotnisku we Lwowie (3. Ruchomy Park Lotniczy), Warszawie (w składzie 19. Eskadry Myśliwskiej, lotnisko mokotowskie) i Bydgoszczy (w ramach 1. Polsko-Francuskiej Szkoła Lotniczej, gdzie ukraiński personel lotniczy wykonywał zadania instruktorskie).

UZUPEŁNIENIE 03.01.2014

Dzięki uprzejmości Wojciecha Sankowskiego wiemy już, że jest to lotnisko w Bydgoszczy, a na zdjęciach znajdują się również wspomniani wyżej Ukraińcy. Dziękuję!

Zdjęcia pochodzą z ciekawej kolekcji, jaką swego czasu udało mi się kupić na brytyjskim ebay’u.

UZUPEŁNIENIE 16.07.2017

Na obu zdjęciach widać Leopolda Apolinarego Szmyrgałłę – ucznia-pilota w Szkole Pilotów w Bydgoszczy. Na górnym zdjęciu stoi z prawej strony oparty ręką o śmigło, zaś na dolnym pozuje w ciemnym mundurze pod śmigłem maszyny.

Na pierwszym zdjęciu czwarty od lewej siedzi NN instruktor ukraiński (na drugim zdjęciu – jako piąty od lewej) z widoczną ukraińską odznaką lotniczą na rękawie munduru. Ostatni z prawej stoi (z założonymi rękami) plut. Stefan Floryanowicz (były żołnierz 3. EW, student ASP w Warszawie, autor projektu godła eskadry – „Śmierci grającej na skrzypcach”). Na drugim zdjęciu plut. Stefan Floryanowicz stoi ostatni z prawej strony.

Szer. A. L. Szmyrgałło (kierowca z 3. EW) został z końcem 1921 r. skierowany do NSP w Bydgoszczy na kurs pilotażu (ukończył go w połowie 1922 r.). Plut. Floryanowicz był uczniem w NSP w latach 1920–1922.
Ukraińscy piloci (wraz z mechanikami) z byłego lotnictwa Ukraińskiej Republiki Ludowej zjawili się w NSP jako instruktorzy wiosną 1921 r.
Na podstawie powyższych informacji można wnioskować, że zdjęcia zostały wykonane w 1922 r.


Za informację dziękuję Panu Ryszardowi Kołodziejskiemu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz