czwartek, 18 lipca 2013

Wysokościomierz CSS-13 (Pamiątki lotnicze # 1)Pamiątki lotnicze # 1Moje zbiory to nie tylko modele i archiwalne zdjęcia. Posiadam w swojej kolekcji kilka przedmiotów ściśle związanych z lotnictwem. Większość z nich odziedziczyłem po moim dziadku, który był powojennym pilotem aeroklubowym w Świdniku.
Co prawda nie jest to najbardziej okazały zbiór, ale niektóre z eksponatów niosą ze sobą ciekawe historie. Postanowiłem zatem stworzyć dla nich osobną kategorię zatytułowaną „Pamiątki lotnicze”.

Pierwszy eksponat to wysokościomierz z samolotu CSS-13 (najprawdopodobniej z drugiej kabiny). Wysokościomierz oznaczony jest numerem N50398 (sygnatura wybita pod wskazówkami). Skala podana jest w kilometrach. Z tyłu wysokościomierza widoczne są stemple wykonane farbą, które niestety nie są do końca wyraźne. Ponadto wybity jest kod DW w owalnej otoczce oraz litera S.Stemple wykonane farbą:
– numer „298” w prostokącie;
– oznaczenie „12 NKT” w okręgu;
– oznaczenie „PW 78” w okręgu;
– oznaczenie „V? – 53” w prostokącie.

Być może 53 oznacza rok produkcji 1953?

Wysokościomierz trafił do dziadka przy okazji utylizacji aeroklubowych CSS-13 ze Świdnika. Mam jeszcze połowę śmigła tego samolotu (przedstawię je w jednym z kolejnych wpisów). Podobno Pan Stanisław Kasperek (kolega dziadka) żałował później, że porąbali na opał trzy Kukuruźniki zamiast zachować je jako eksponaty muzealne. W tamtych czasach rzadko kiedy ktoś myślał w ten sposób. Samolotów nie brakowało, a nikt nie przypuszczał, że dziś Kukuruźnik byłby cennym zabytkiem.


1 komentarz:

  1. Na przyrządach jest radioaktywny rad ( Ra 266 ) którego okres rozpadu wynosi tylko 1602 lata. http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=715978#1895092 http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=714861#1542023
    Woodhaven

    OdpowiedzUsuń