niedziela, 29 grudnia 2013

Breguet XIV w lotnictwie polskim


Breguet XIV w lotnictwie polskim


 

Breguet XIVA2 z nieustalonej jednostki. Około 1922 r.


Jakiś czas temu zaprezentowałem na blogu garść informacji na temat samolotu Salmson 2A2 w służbie polskiego lotnictwa. Dziś przedstawię czytelnikom historię Bregueta XIV – maszyny o podobnych charakterystykach co Salmson 2A2, ale użytej w lotnictwie polskim w znacznie większej ilości. Na rzecz artykułu udało mi się zgromadzić 30 archiwalnych zdjęć (niektóre z nich być może publikowane po raz pierwszy) oraz 9 profili barwnych autorstwa Wojciecha Sankowskiego, który udostępnił także swoje archiwum fotografii, za co serdecznie dziękuję! 

AKTUALIZACJA 14.03.2014

Dzięki wiedzy Pana Ryszarda Kołodziejskiego udało się uzupełnić artykuł o kilka nowych informacji. Przede wszystkim niektóre osoby uwiecznione na fotografiach zostały rozpoznane, co z pewnością podnosi wartość całego artykułu. Nowe ustalenia zaznaczyłem kolorowym wyróżnieniem tekstu. Ponadto Pan Ryszard udostępnił dwa zdjęcia ze swojej kolekcji, które stanowią kolejne uzupełnienie tekstu. Serdecznie dziękuje za okazaną pomoc i podzielenie się swoją wiedzą!

środa, 25 grudnia 2013

Zdjęcia archiwalne # 28 (Sopwith Dolphin i personel lotniczy)



Zdjęcia archiwalne # 28

Ostatnio „wypłynęły” dwa zdjęcia rzadko spotykanych samolotów w lotnictwie polskim, czyli maszyn Sopwith Dolphin. Dostaliśmy je w darze od rządu Wielkiej Brytanii (10 sztuk). Samoloty tego typu brały udział w wojnie polsko-bolszewickiej, ale nie były dobrze oceniane przez pilotów. Wycofano je ze służby w 1921 roku.

poniedziałek, 23 grudnia 2013

Gościnnie: Fokker F.VIIa (Broplan + Valom 1/72)

Dziś kolejna niespodzianka na blogu Modele z Szachownicą. Prezentuję gościnną relację z budowy Fokkera F.VIIa. Autorem modelu i relacji jest Jerzy Ciupek, którego prace często pojawiają się w magazynie Lotnictwo z Szachownicą. W związku z tym, że nasze modelarskie zainteresowania są podobne, co jakiś czas na blogu będą pojawiały się gościnne galerie modeli spod znaku biało-czerwonej szachownicy (nie tylko Jurka). Mam nadzieję, że po pewnym czasie uda nam się zebrać cenną kolekcję poloników w jednym miejscu. Zapraszam!


Wesołych Świąt!



Wszystkim entuzjastom i historykom polskiego lotnictwa życzymy wytrwałości w poszukiwaniach zaginionych historii! Modelarzom samych pięknych replik oraz przyjemności czerpanej z pasji modelarstwa! Poszukiwaczom życzymy cennych znalezisk, zaś Biało-Czerwonej Szachownicy kolejnych wieków w powietrzu i tylu lądowań, co startów!

Wszystkim i każdemu z osobna życzymy Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

czwartek, 19 grudnia 2013

Wrzesień 1939 zeszyt 3 – ciągnik artyleryjski C2P




Przedstawiam drugi mój model z kolekcji „Wrzesień 1939”. Tym razem jest to lekki ciągnik artyleryjski C2P. Model był dołączony do trzeciego numeru serii, ale postanowiłem skupić się na sprzęcie polskim, pomijając na blogu modele pojazdów niemieckich (w drugim numerze dołączony był Panzer I).

niedziela, 15 grudnia 2013

Zdjęcia archiwalne # 27 (personel lotniczy)



Zdjęcia archiwalne # 27


Przedstawiam kolejne zdjęcie archiwalne z mojej kolekcji z personelem lotniczym w roli głównej. Niestety niewiele mogę powiedzieć o osobach uwiecznionych na fotografii. Okres z pewnością jest przedwojenny i podejrzewam, że jest to kurs w Grudziądzu bądź Ułężu.
Widzimy dość różnorodne umundurowanie. Osoby, które mogą powiedzieć coś więcej na jego temat proszę o informację w komentarzu lub drogą mailową. 

piątek, 6 grudnia 2013

Recenzja książki „24 Eskadra Rozpoznawcza 1939” Wydawnictwa Stratus


W 2012 roku Wydawnictwo Stratus wydało książkę pt. „24 Eskadra Rozpoznawcza 1939”. Jej autorem jest znany badacz historii lotnictwa polskiego Tomasz J. Kopański. Postanowiłem zaprezentować czytelnikom bloga moją recenzję owej publikacji. Recenzje książek traktujących o naszym lotnictwie będą stałym działem bloga „Modele z szachownicą”. Mam nadzieję, że przypadną Wam do gustu i okażą się pomocne przy wyborze konkretnych tytułów.