czwartek, 29 sierpnia 2013

Zdjęcia archiwalne # 17 (Formacja Lublinów)

Zdjęcia archiwalne # 17




Przedstawiam kolejne zdjęcie ze swojej kolekcji. Uwieczniono na nim przelot formacji dziewięciu Lublinów R-XIII. Jest to o tyle ciekawe, że rzadko można spotkać zdjęcia przedstawiające te samoloty w locie w szyku większym niż trzy maszyny. Zdjęcie wykonano prawdopodobnie podczas jednej z defilad powietrznych na Okęciu lub w trakcie dużych koncentracji wojsk lotniczych na tymże lotnisku.

wtorek, 27 sierpnia 2013

Lotniskowa sesja


Dzisiejszy wpis na blogu nie będzie tym razem dotyczył historii naszego lotnictwa. Przedstawiam dwa zdjęcia z sesji ślubnej wykonanej na zaprzyjaźnionym lotnisku Aeroklubu Lubelskiego w Radawcu. W rolach głównych moja żona oraz An-2 i PZL M18 Dromader :)



poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Zdjęcia archiwalne # 16 (Cierva C.30)

Zdjęcia archiwalne # 16




Przedstawiam dobrze znane zdjęcie mniej znanego aeroplanu. Na fotografii uwieczniono wiatrakowiec Cierva C.30 o rejestracji SP-ANN. Według Andrzeja Morgały (Samoloty Wojskowe w Polsce 1924–1939, wyd. Bellona, Warszawa 2003) zdjęcie wykonano podczas prób łączności radiowej w Instytucie Badań Technicznych Lotnictwa (IBTL) w Warszawie.

Polska zakupiła na próbę jeden egzemplarz wiatrakowca Cierva C.30. Otrzymał on rejestrację cywilną SP-ANN. Do Polski przyleciał nim pułkownik pilot Bolesław Stachoń. Maszyna przeszła testy w IBTL. Chciano zweryfikować czy wiatrakowiec nada się do zadań stawianych dotychczas balonom obserwacyjnym. Próby wypadły negatywnie, w związku z czym zrezygnowano z zastosowania C.30 w lotnictwie wojskowym, a zakupiony egzemplarz przekazano do Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu, gdzie był używany w 1939 roku.

W tle widać samolot RWD-13.


Oryginalny wymiar zdjęcia to: szerokość 7,9 cm × wysokość 5,3 cm.
 

sobota, 24 sierpnia 2013

Recenzja zestawu # 1 (PWS-5 t2 Choroszy Modelbud 1/72)



PWS-5 t2 Choroszy Modelbud 1/72

Mam przyjemność zaprezentować czytelnikom bloga pierwszą część z cyklu „Recenzja zestawu”! Będzie to początek ciągu artykułów, który w miarę upływu czasu będzie się powiększał. Mam nadzieję, że recenzje modeli przypadną Wam do gustu i okażą się pomocne dla modelarzy „zakręconych” wokół biało-czerwonej szachownicy.

Zaczynam od żywicznego modelu PWS-5 t2, który otrzymałem dzięki uprzejmości firmy Choroszy Modelbud.  Jest to jedyny model tego samolotu w skali 1/72, zatem dużym pozytywem jest to, że mamy szansę na dodanie tego charakterystycznego „pewuesa” do kolekcji.


piątek, 23 sierpnia 2013

Zdjęcia archiwalne # 15 (Skoczkowie wsiadający do Fokkera F.VII/3m)

Zdjęcia archiwalne # 15




Przedstawiam ostatnie zdjęcie z mojej obecnej kolekcji nawiązujące do przedwojennego spadochroniarstwa wojskowego. Fotografia jest raczej dobrze znana i pojawiła się w kilku publikacjach. Uwieczniono na niej skoczków spadochronowych wsiadających do samolotu Fokker F.VII/3m z 212. Eskadry Niszczycielskiej (godło jednostki – Wielka Niedźwiedzica). Dobrze widoczne są wyrzutniki bomb oraz obrotnica górnego km-u. Uwagę zwracają także cięgna sterów przebiegające na zewnątrz kadłuba. Czy ktoś wie kiedy wykonano to zdjęcie?


Oryginalny wymiar zdjęcia to: szerokość 7,9 cm × wysokość 5,3 cm.

czwartek, 22 sierpnia 2013

Lotnictwo z Szachownicą nr 49



„Lotnictwo z Szachownicą” to magazyn z pewnością dobrze znany wszystkim miłośnikom polskiej awiacji. Zawsze z niecierpliwością czekam na kolejny numer i czytam go od deski do deski. Pan Wojciech Sankowski – twórca magazynu – od wielu lat staje na wysokości zadania i za każdym razem dobiera bardzo interesujące tematy, dotyczące różnych okresów lotnictwa polskiego, zatem żaden fan biało-czerwonej szachownicy nie powinien czuć się zawiedziony.
Z tym większą przyjemnością prezentuję wszystkim czytelnikom bloga okładkę i spis treści najnowszego numeru „Lotnictwa z Szachownicą”!



„Lotnictwo z Szachownicą” nr 49. SPIS TREŚCI:

Rzadkie ptaki ze Wschodu, część 3 – skromne liczebnie, ważne dla użytkownika

Siła Inżynierów – mistrzowie drugiego planu

Fordon zapomniane szybowisko – historia Szkoły Szybowcowej

Atak od strony słońca – jeden dzień z walk 306. Dywizjonu

Fascynacja PZL P-11f – wspomnienia rumuńskiego pilota wojskowego

Wojenne wspomnienia Jakuba Lewitina, część 1 – nieznane zeznania pilota 1. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa”

F-16 na Tiger Meet 2013 – fotoreportaż

Na balonowym szlaku – pamięci kpt. Brochwicz-Trawińskiego 1896–1963

Malowania specjalne Mi-14 – godła i barwa na samolotach, część 42

Wskrzeszanie Jaskółki – sympatycy zabytkowych szybowców o sobie

Z kabiny obserwatora, modelarstwo, książki

Zapraszam do lektury!