środa, 31 lipca 2013

Kontakt!

Utworzyłem adres e-mail, na który możecie przesyłać swoje sugestie odnośnie bloga, ale nie tylko.
Zachęcam również do przesyłania interesujących zdjęć archiwalnych z Waszych kolekcji, związanych zwłaszcza z lotnictwem II RP. Jeśli macie problem z identyfikacją tego co na fotografii, być może wspólnymi siłami uda nam się stworzyć właściwy opis. Sam niebawem zacznę zamieszczać fotki lotników, których nie potrafię samodzielnie zidentyfikować i liczę na pomoc Czytelników. Zatem jeszcze raz gorąco zachęcam do dzielenia się swoimi zbiorami!

Adres to:

wtorek, 30 lipca 2013

Współpraca z „Lotnictwem z Szachownicą”


Miło mi poinformować, że Modele z szachownicą nawiązały współpracę z Wydawnictwem Sanko, które wydaje magazyn „Lotnictwo z Szachownicą”!  Po prawej stronie, poniżej etykiet, znajduje się baner, który przekieruje Was do strony internetowej Wydawnictwa Sanko. Serdecznie zapraszam!

niedziela, 28 lipca 2013

Morane Saulnier MS.406 C1 (grudzień 2011, Francja 1940 # 2)



Francja 1940 # 2

Wstęp

Miniatura Morane’a powstała z bardzo dobrego zestawu Hasegawy. Według mnie jest to jeden z najlepszych modeli MS.406 w skali 1/72, choć nie miałem jeszcze do czynienia z nowymi zestawami RS Model. Prace nad Moranem ukończyłem w grudniu 2011 roku.

Motywacja

Po wymagającym P.7a Pamuły postanowiłem skleić model z zestawu o wysokiej jakości. Wahałem się pomiędzy Spitfire’em Mk IX CMR-u a MS.406, ale w końcu wygrało atrakcyjne francuskie malowanie, z którym od jakiegoś czasu chciałem się zmierzyć. Poza tym, póki co nie miałem weny na model żywiczny. Zestaw Hasegawy trafił na warsztat!

piątek, 26 lipca 2013

Zdjęcia archiwalne # 13 (Koncentracja lotnictwa na Okęciu)



Zdjęcia archiwalne # 13


Kolejne zdjęcie z mojej kolekcji przedstawia bardzo duże zgrupowanie samolotów prawdopodobnie na lotnisku Okęcie w Warszawie. Na zdjęciu uwieczniono aż 157 samolotów! Wśród nich znajduje się 26 P.7a, 9 Fokkerów F.VII/3m, 35 Breguetów XIX (pierwszy i częściowo drugi rząd) oraz 87 Potezów XXV. Zdjęcie zostało wykonane 6 sierpnia 1935 roku przed wielkimi manewrami wojskowymi.

Oryginalne wymiary zdjęcia to: szerokość 17 cm × wysokość 11,5 cm.  

środa, 24 lipca 2013

An-2 SP-FYM (lipiec 2011, Lotnictwo powojenne # 1)


Lotnictwo powojenne # 1


Wstęp

Model powstał jako prezent ślubny dla mojego kolegi-pilota, który sporo lata na Antkach. Wykorzystałem zestaw Trumpetera wzbogacony o blaszki Parta. Miałem niewiele czasu na wykonanie tego modelu, dlatego nie jest tak dopracowany jakbym sobie tego życzył. Na szczęście obdarowanemu mimo wszystko się podobał. Niestety relacja z budowy nie będzie opatrzona zdjęciami – tak jak zwykle to bywa – ponieważ nie robiłem szczegółowej dokumentacji postępów prac. Model powstawał w tajemnicy i pośpiechu więc nie traciłem czasu na rozstawianie „studyjka” fotograficznego.

Motywacja

An-2 to jeden z moich ulubionych „współczesnych” samolotów. Bardzo solidna konstrukcja, potężny silnik oraz duży nadmiar mocy i siły nośnej sprawiają, że Antek budzi niesłabnące zaufanie i jest bardzo lubianą maszyną przez pilotów.
Jeden z moich kolegów dość często lata na tej konkretnej maszynie, a ponieważ brał ślub wpadłem na pomysł, by obdarować go modelem Antka, na którym wylatał sporo godzin. Tak zrodziła się myśl o wykonaniu prezentowanego SP-FYM.

Artykuły z bloga Samoloty Polskie

Biała Eskadra, latająca księżniczka i RWD-13

Zapewne nie każdy miłośnik polskich skrzydeł wie, że na rodzimych RWD-13 w czasie wojny latały rumuńskie załogi. Co jeszcze ciekawsze, były to załogi kobiece! Zapraszam do zapoznania się z bardzo ciekawym artykułem o rumuńskiej Białej Eskadrze, zamieszczonym na blogu Samoloty Polskie.


Link do artykułu:

Ostatni lot Suma 

PZL P.46 Sum w 1939 roku był jednym z najnowocześniejszych samolotów lotnictwa polskiego, jednak wybuch wojny nie pozwolił na rozwinięcie produkcji seryjnej i dopracowanie bombowca. Powstały dwa prototypy, a trzeci był w fazie budowy. Zapraszam do przeczytania artykułu o Sumie, który ewakuował się na Litwę we wrześniu 1939 roku. W artykule zawarto wspomnienia litewskiego lotnika, który przechwycił polski samolot na swoim Dewoitine 501L. Cały artykuł do przeczytania na blogu Samoloty Polskie.


Link do artykułu:

wtorek, 23 lipca 2013

Współpraca z blogiem Samoloty Polskie


Miło mi poinformować, że Modele z szachownicą nawiązały współpracę z blogiem Samoloty Polskie! Po prawej stronie, poniżej etykiet, znajduje się baner, który przekieruje Was do partnerskiego bloga. Serdecznie zapraszam!

Alcatraz

poniedziałek, 22 lipca 2013

Lublin R-XVIb SP-AOI (Zdjęcia archiwalne # 12)


Zdjęcia archiwalne #  12




Przedstawiam zdjęcie samolotu sanitarnego Lublin R-XVIb. Spośród wielu znanych fotografii maszyn tego typu, to nie jest aż tak popularne. Widzimy na nim Lublina oznaczonego rejestracją SP-AOI, a więc posiadającego później numer wojskowy 11.3.
Ta konkretna maszyna ma bardzo ciekawą historię. Choć Lubliny były oficjalnie wykreślone z rejestru w 1936 roku, niektóre z nich, po wyremontowaniu i nadaniu nowych znaków, były wykorzystywane przez wojsko. Tak było z SP-AOI, który został przerejestrowany na SP-BNO. Właśnie na tym samolocie 2 września 1939 roku ppor. Wróblewski przyleciał z Widzewa do Warszawy na lotnisko 1. Pułku Lotniczego z ciężko rannym ppor. Dzwonkiem na pokładzie. Dobrze znane są zdjęcia tego samolotu zaraz po przejęciu lotniska przez Niemców. Poniżej fotka poglądowa z Odkrywcy.



Tytułowe zdjęcie jest prawdopodobnie jedyną znaną fotografią SP-AOI przed przemianowaniem na SP-BNO. Obok samolotu widać koła wózka transportowego. Na ogonie dobrze widoczny napis P.C.K i oznaczenie typu.

Oryginalny wymiar zdjęcia to: szerokość 7,9 cm × wysokość 5,3 cm.

sobota, 20 lipca 2013

PZL P.7a Leopolda Pamuły (kwiecień 2011, Lotnictwo II RP # 4)


Lotnictwo II RP # 4


Wstęp

Model powstał na konkurs 11.11 zorganizowany przez forum modelwork.pl. Wykorzystałem zestaw Mastercrafta, który jest po prostu przepakiem starego zestawu PZW Siedlce.

Motywacja

Od dawna chciałem wykonać „kogucią siódemkę” Leopolda Pamuły, ale wiedziałem, że będzie to duże wyzwanie i dlatego nie śpieszyłem się z decyzją o rozpoczęciu zmagań z tym tematem. W końcu uznałem, że powinienem sobie poradzić z tym wymagającym projektem i wziąłem się do pracy.
Pamuła to jeden z bardziej ekscentrycznych pilotów II RP. Jego nadzwyczajne umiejętności pilotażowe szły w parze z nietuzinkowym zachowaniem i wyglądem. Jego P.7a z kogucim motywem to maszyna, którą rozpoznaje każdy miłośnik naszego lotnictwa.

piątek, 19 lipca 2013

Zdjęcia archiwlane # 11 (Skoczek po wylądowaniu)

Zdjęcia archiwalne # 11


I ostatnie zdjęcie z kolekcji fotografii z przedwojennego szkolenia spadochronowego w Grudziądzu.

Pozostałe zdjęcia  z tej serii: 


Zdjęcie przedstawia skoczka niedługo po bezpiecznym wylądowaniu. Jak widać znalazł chwilę na pozowanie fotografowi, mimo że spadochron wciąż napełniony jest powietrzem. Dobrze widoczne szczegóły mocowania uprzęży oraz detale samego spadochronu  nazywanego w Polsce „Irving” lub „Polski Irving”.

Spadochrony tego typu były produkowane w Wytwórni Balonów i Spadochronów w Legionowie. Czasza spadochronu składała się z 24 brytów z jedwabiu. Spadochron miał 47 metrów kwadratowych powierzchni i średnicę 7,3 m. Pilocik o średnicy 0,76 m wyposażony był w sprężyny, które go otwierały.

Źródło „Model Hobby” nr 1 (15), 2003, s. 22.
  
Oryginalny wymiar zdjęcia to: szerokość 7,9 cm × wysokość 5,3 cm.

Zdjęcia archiwalne # 10 (Desant)

Zdjęcia archiwalne # 10


Przedostatnie zdjęcie z serii fotografii z przedwojennych ćwiczeń spadochronowych w Grudziądzu.

Poprzednie zdjęcia z tej serii:


 Oryginalny wymiar zdjęcia to: szerokość 7,9 cm × wysokość 5,3 cm.

czwartek, 18 lipca 2013

Wysokościomierz CSS-13 (Pamiątki lotnicze # 1)



Pamiątki lotnicze # 1



Moje zbiory to nie tylko modele i archiwalne zdjęcia. Posiadam w swojej kolekcji kilka przedmiotów ściśle związanych z lotnictwem. Większość z nich odziedziczyłem po moim dziadku, który był powojennym pilotem aeroklubowym w Świdniku.
Co prawda nie jest to najbardziej okazały zbiór, ale niektóre z eksponatów niosą ze sobą ciekawe historie. Postanowiłem zatem stworzyć dla nich osobną kategorię zatytułowaną „Pamiątki lotnicze”.

Pierwszy eksponat to wysokościomierz z samolotu CSS-13 (najprawdopodobniej z drugiej kabiny). Wysokościomierz oznaczony jest numerem N50398 (sygnatura wybita pod wskazówkami). Skala podana jest w kilometrach. Z tyłu wysokościomierza widoczne są stemple wykonane farbą, które niestety nie są do końca wyraźne. Ponadto wybity jest kod DW w owalnej otoczce oraz litera S.



Stemple wykonane farbą:
– numer „298” w prostokącie;
– oznaczenie „12 NKT” w okręgu;
– oznaczenie „PW 78” w okręgu;
– oznaczenie „V? – 53” w prostokącie.





Być może 53 oznacza rok produkcji 1953?

Wysokościomierz trafił do dziadka przy okazji utylizacji aeroklubowych CSS-13 ze Świdnika. Mam jeszcze połowę śmigła tego samolotu (przedstawię je w jednym z kolejnych wpisów). Podobno Pan Stanisław Kasperek (kolega dziadka) żałował później, że porąbali na opał trzy Kukuruźniki zamiast zachować je jako eksponaty muzealne. W tamtych czasach rzadko kiedy ktoś myślał w ten sposób. Samolotów nie brakowało, a nikt nie przypuszczał, że dziś Kukuruźnik byłby cennym zabytkiem.






Lublin R-XIII ter (sierpień 2010, Wrzesień '39 # 5)


Wrzesień '39 # 5




Wstęp

Model powstał ze starego zestawu Aeroplast, który podobno miał być vacuformą! Widać to po niektórych częściach w ramkach, które nie zachwycają detalem. Niemniej model nie był wcale gorszy od PWS 26 RPM-u.

Motywacja

Nie miałem w kolekcji żadnego naszego wodnosamolotu, a kilka ciekawych maszyn nad polskim Bałtykiem latało. Po spędzeniu urlopu na Wybrzeżu i odwiedzeniu Pucka, Helu i Gdyni wiedziałem, że wybór padnie na Lublina R-XIII ter. Od razu pomyślałem również o wodnej podstawce, choć nie miałem jeszcze pojęcia w jaki sposób ją wykonam.

poniedziałek, 15 lipca 2013

Zdjęcia archiwalne # 9 (Spadochrony Grudziądz) UZUPEŁNIENIE 03.12.2013

Zdjęcia archiwalne # 9



Kontynuując serię (zdjęcia archiwalne # 7 i zdjęcia archiwalne # 8) związaną ze szkoleniem spadochronowym w Grudziądzu, zamieszczam kolejne zdjęcie związane z tym tematem. Na fotografii uwieczniono rząd ułożonych spadochronów (spadochron piersiowy + spadochron plecowy). W rzędzie znajduje się 15 takich zestawów. W tle widoczne są dwa samoloty PZL P.7a.

Za mężczyzną na pierwszym planie, widać w trawie czapkę z daszkiem. Zza środkowego mężczyzny z pozostałej trójki wystaje skrzydło i goleń podwozia kolejnego myśliwca.

Oryginalny wymiar zdjęcia to: szerokość 7,9 cm × wysokość 5,3 cm

UZUPEŁNIENIE 03.12.2013

Jakiś czas temu otrzymałem informację na temat jednego z mężczyzn widocznych na tym zdjęciu. Jak się okazuje jednym z nich jest sam Tadeusz Góra! Postać doskonale znana wszystkim miłośnikom polskich skrzydeł. Informację potwierdziła córka lotnika Pani Iwona Góra, która stwierdziła na 99,9%, że na fotografii uwieczniono m.in. Jej ojca. Za identyfikację i kontakt z Panią Iwoną dziękuję Johanowi Gredowi, który skomunikował się z Modelami z Szachownicą poprzez nasz profil facebookowy.

sobota, 13 lipca 2013

RWD-16 (styczeń 2011, Lotnictwo II RP # 3)

Lotnictwo II RP # 3


Wstęp

Mój drugi żywiczny zestaw był dość wyjątkowy. Po fajnym Spicie CMR-u postanowiłem skleić coś z naszego rodzimego Ardpolu. Na stanie miałem  RWD-16 i wybór padł właśnie na niego. Był to pierwszy tak kolorowy samolot w mojej kolekcji.

Motywacja

Na warsztacie miałem dwa dość wymagające projekty (opiszę je w kolejnych postach) i chciałem skleić coś prostszego. Model Ardpolu wydawał się do tego celu idealny. Kilkanaście części, prosta konstrukcja i świetna jakość odlewów – tego właśnie potrzebowałem!
Według mnie RWD-16 w tej wersji jest całkiem ładną maszyną, choć wielu uważa go za niezłą pokrakę. Niestety samolot nie latał zbyt dobrze…

czwartek, 11 lipca 2013

Zdjęcia archiwlane # 8 (skoczek spadochronowy – Grudziądz nr 2)

Zdjęcia archiwalne # 8



Drugie zdjęcie przedstawiające przedwojennego spadochroniarza szkolącego się na kursie w Grudziądzu. Nie sądzę, aby był to ten sam skoczek co na wcześniejszym zdjęciu, ale podejrzewam, że obie fotografie wykonano w trakcie jednego lotu i były wykonane z pokładu tej samej maszyny (przypuszczalnie Fokker F.VIIb/3m).

Na fotografii uchwycono moment pociągnięcia rączki uwalniającej spadochron (widać nawet linkę). Pilocik spadochronu wybiera czaszę główną, która chwilę później napełniła się powietrzem.


Oryginalny wymiar zdjęcia to: szerokość 7,9 cm × wysokość 5,3 cm

środa, 10 lipca 2013

Supermarine Spitfire Mk XVI (lipiec 2010, PSP na Zachodzie # 3)

PSP na Zachodzie # 3


Wstęp

Model powstał w lipcu 2010 roku. Jak dotąd jest to jedyny Spitfire w mojej kolekcji. Na kolejne przyjdzie jeszcze pora, a jest w czym wybierać! Po raz pierwszy zmierzyłem się także z w pełni żywicznym zestawem.

Motywacja

Po serii dość wymagających zestawów postanowiłem skleić jakiś klasowy model. W magazynku miałem żywicznego Spitfire'a od czeskiego CMR-u w skali 1/72 i to właśnie on trafił na warsztat. Chciałem skleić model, który nie będzie wymagał dużego nakładu pracy, a będzie ładnie prezentował się w kolekcji. Spit CMR-u spełniał oba te wymagania. Polskie Spitfire'y kojarzymy raczej z wersjami Mk V lub Mk IX, ale ja postanowiłem zacząć nietypowo – od wersji Mk XVI. Uważam, że Spitfire z kroplową owiewką jest wyjątkowo urodziwym samolotem. CMR produkuje ich całą gamę  i są to jedne z lepszych miniatur tego myśliwca w skali 1/72.


wtorek, 9 lipca 2013

Zdjęcia archiwalne # 7 (skoczek spadochronowy – Grudziądz)

Zdjęcia archiwalne # 7


Na fotografii uchwycono moment niedługo po opuszczeniu samolotu przez skoczka spadochronowego szkolącego się w Grudziądzu. Najprawdopodobniej wyskoczył on z samolotu Fokker F.VIIb/3m, do którego wrócę przy okazji kolejnych odcinków. Na zdjęciu dobrze widać nazwę lotniska w okręgu oraz typowy przedwojenny spadochron plecowy.

Posiadam serię zdjęć wykonanych z dużą dozą prawdopodobieństwa podczas tego samego szkolenia. Zaprezentuję je w dalszych odcinakach serii o archiwalnych fotografiach.

Oryginalny wymiar zdjęcia to: szerokość 7,9 cm × wysokość 5,3 cm

czwartek, 4 lipca 2013

Zdjęcia archiwalne # 6 (P.7a i grupa pilotów)



Zdjęcia archiwalne # 6 




Kolejne zdjęcie z Grudziądza (stanowią one sporą część mojej kolekcji). Widzimy na nim P.7a w otoczeniu pilotów w trakcie lotów szkoleniowych. W monografii AJ-Press o P.7a zdjęcie to jest opisane następująco:

Start P.7a. Grudziądz, jesień 1938 roku. Za zastrzałami widoczna kroplowa wypukłość wyrzutnika łusek, dysza Venturi i druga wypukłość.

Po lewej stronie widać skrzynkę z wyraźnym napisem „SYRENA ALARMOWA”. Widać także tablice z numerami samolotów. Wykorzystywano je do informowania pilotów w kabinach, która maszyna ma szykować się do startu. Niektórzy piloci mają założone klasyczne spadochrony plecowe.

Może kiedyś uda się zidentyfikować osoby ze zdjęcia?

Oryginalny wymiar zdjęcia to: szerokość 7,9 cm × wysokość 5,3 cm