piątek, 9 grudnia 2016

Recenzja zestawu # 17, 18, 19 (PZL P.1/I, PZL P.6, PZL P.7/I-1 Arma Hobby 1/72)



Arma Hobby nie zwalnia tempa i co kilka miesięcy raczy nas kolejnymi świetnie opracowanymi miniaturami polskich samolotów – zarówno w skali 1/48, jak i 1/72. W niniejszym artykule przyjrzymy się trzem najnowszym modelom spod znaku morskiego żółwia. Wszystkie w skali 1/72.

sobota, 3 grudnia 2016

PZL.44 Wicher SP-BPJ


Dziś na blogu nie lada gratka dla miłośników polskich przedwojennych samolotów pasażerskich. PZL.44 Wicher, bo o nim mowa, miał zasilić flotę PLL „LOT”, zastępując maszyny DC-2. Niestety opóźnienia z oblotem Wichra oraz niedostateczne osiągi sprawiły, że linie skorzystały z oferty Lockheeda i zakupiły maszyny Lockheed L-14 Super Electra, które przewyższały osiągami Wichra, a ponadto Amerykanie proponowali bardzo korzystne warunki zakupu płatowców.

środa, 23 listopada 2016

Książka „As. Wspomnienia legendarnego dowódcy Dywizjonu 303” Witolda Urbanowicza


Widzę, że niektóre bombowce lecą nadal w kierunku Londynu. Tych atakuje nasza piątka. Jedna z trójek bombowców Do-215 skrada się do dużej luki w chmurach. Przyjęły szyk jeden za drugim. Atakuję dowódcę klucza. Strzelam z odległości około 100 metrów z tyłu, krótkimi seriami. Prawy silnik zapalił się. Upewniając się, czy nie atakują mnie myśliwcy niemieccy, zbliżam się jeszcze bardziej do bombowca. Strzelam w oszkloną kabinę. Spieszę się, tylu Niemców jest do dyspozycji. Załoga skacze, samolot bez pilota traci balans, zwala się na łeb w chmury. Przez lukę w chmurach widzę wody Tamizy. Atakuję drugiego bombowca z odległości kilkudziesięciu metrów w momencie, kiedy wyskoczył z chmury. Pilot, widać przerażony moim widokiem, skręca tak gwałtownie, że traci panowanie nad samolotem. Po moim pierwszym ataku strzelec ogonowy przestaje strzelać, zwisa bezwładnie na swoich karabinach maszynowych, może ranny, może zabity? 

poniedziałek, 21 listopada 2016

Lotnictwo z Szachownicą nr 59

Po raz kolejny mam przyjemność zaprezentować najnowszy numer magazynu Lotnictwo z Szachownicą, który od tak wielu lat zapewniał rzetelną i niezwykle ciekawą lekturę o historii lotnictwa polskiego na przestrzeni dziejów. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy… Wygląda na to, że będzie to ostatni numer naszego ulubionego magazynu :( Redaktor Sankowski poinformował mnie, że wszystko wskazuje na to, że będzie musiał zawiesić wydawanie LzSzach…



piątek, 11 listopada 2016

Rocznica odzyskania niepodległości

98. rocznica odzyskania niepodległości



Dziś 98. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W 1918 roku, po 123 latach niewoli, Rzeczpospolita wróciła na mapę Europy. Szybko przyszło nam walczyć o zachowanie swojej suwerenności. Doszło do wojny polsko-bolszewickiej i polsko-ukraińskiej w latach 1919–1921. W walkach o utrzymanie niepodległości wzięło udział również świeżo utworzone lotnictwo polskie.


Wachlarz maszyn służących wówczas w naszym lotnictwie był niezwykle szeroki. Użytkowano samoloty zdobyte na byłych zaborcach, a także pozyskane od sojuszników, ale te bardzo często były w jeszcze gorszym stanie niż maszyny zdobyczne. Walka na zdezelowanym sprzęcie była nie lada wyzwaniem i sprawdzianem dla naszych lotników, którzy zdali go wzorowo, prowadząc rozpoznanie lotnicze na korzyść armii i bombardując zagony nieprzyjaciela. Dochodziło również do typowych walk myśliwskich w powietrzu. Polskie lotnictwo podczas tej próby spisało się bardzo dobrze, przyczyniając się do skutecznego odparcia bolszewików z ziem polskich.



Wśród samolotów, które latały podczas wojny polsko-bolszewickiej były także Breguety XIV. Na zdjęciach uwieczniono maszyny z 3. Eskadry Wywiadowczej z charakterystycznym godłem tej jednostki – „Śmiercią grającą na skrzypcach”. Eskadra wzięła czynny udział w wojnie polsko-bolszewickiej i polsko-ukraińskiej.

czwartek, 3 listopada 2016

Zdjęcia archiwalne # 42 (polscy lotnicy w Anglii)


W swojej kolekcji posiadam kilka zdjęć polskiego personelu lotniczego z różnych okresów. Niestety o bohaterach wielu z nich nie jestem w stanie powiedzieć nic pewnego. Rozpoznawanie pilotów nie jest moją najmocniejszą stroną, dlatego liczę na pomoc czytelników bloga, którzy już niejednokrotnie pomogli mi ustalić personalia polskich lotników. Być może ktoś rozpozna również osoby uwiecznione na niniejszej fotografii. Szukam także informacji o roku, w którym zrobiono zdjęcie. Za wszelkie sugestie i informacje z góry serdecznie dziękuję!

wtorek, 1 listopada 2016

Recenzja książki „Polish Wings 21” Wydawnictwa Stratus


Pod koniec września br. na rynku wydawniczym pojawił się kolejny – już dwudziesty pierwszy – tom znanej serii Polskie Skrzydła – Polish Wings wydawnictwa Stratus. Tym razem jest to prawdziwa gratka dla miłośników współczesnego lotnictwa polskiego! Autorzy wzięli na warsztat niezwykle charakterystyczne MiGi-29 z 1. Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, których grzbiety zdobią ogromne godła „Dywizjonu Kościuszkowskiego”, a stateczniki pionowe stały się tłem dla portretów wybitnych pilotów związanych z biało-czerwoną szachownicą. Nasze pięknie ozdobione MiGi wzbudzają dziś podziw i wielkie zainteresowanie na pokazach lotniczych na całym świecie. Możemy być dumni z tego, że polscy lotnicy w tak wspaniały sposób upamiętniają tradycje lotnictwa polskiego i zachowują pamięć o pilotach, którzy stanęli na wysokości zadania od pierwszych dni niepodległej Polski. 

sobota, 15 października 2016

Recenzja zestawu # 16 (PWS-10 Ardpol 1/72)

PWS-10 Ardpol 1/72 


Ostatnio trafił w moje ręce model, na który polowałem od kilku ładnych lat, a który jest obecnie bardzo trudno osiągalny. Mowa o żywicznym PWS-10 firmy Ardpol. Zestaw trafił na rynek w 2003 roku, ale – jak głosi plotka – formy do odlewów uległy uszkodzeniu, dlatego nie ma już szans na wykonanie kolejnych kopii… chyba że ktoś stworzyłby nowe formy, co jest raczej wątpliwe, przynajmniej w najbliższym czasie. Model dość szybko przestał być osiągalny w sklepach oraz bezpośrednio u producenta. Jedyną szansą był rynek wtórny i regularne obserwowanie portali aukcyjnych, na których co jakiś czas zestaw się pojawiał i osiągał coraz wyższą cenę. Pomału zacząłem tracić nadzieję, że uda mi się go jeszcze dostać. Wtedy z pomocą przyszedł mój kolega ze Śląska – Hadzi – który wyczarował dla mnie jeden egzemplarz, za co mu serdecznie dziękuję!

poniedziałek, 5 września 2016

Przerwany życiorys Jana Jarmakiewicza


Historię Jana Jarmakiewicza poznałem niejako od końca, bo za sprawą albumu z fotografiami z jego pogrzebu, który zachował się w rodzinnym archiwum krewnych lotnika. Po dłuższej wymianie korespondencji z siostrzenicą pilota – panią Lucyną Masiak – postanowiłem przedstawić losy Jana na podstawie informacji zawartych we wspomnianym albumie. Myślę, że warto ocalić od zapomnienia kolejnego lotnika, który wiedziony swoim młodzieńczym marzeniem o lataniu stracił życie za sterami myśliwskiego samolotu niemalże dokładnie rok przed wybuchem drugiej wojny światowej (23 września 1938 roku).

poniedziałek, 22 sierpnia 2016

300. i 301. Dywizjon Bombowy – wizyta brytyjskiej rodziny królewskiej

Wizyta brytyjskiej rodziny królewskiej w polskich dywizjonach bombowych



Ryszard Kołodziejski ponownie prezentuje ciekawy wątek związany z lotnictwem polskim. Tym razem będzie to coś dla fanów Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie. Prezentujemy bowiem serię zdjęć wykonanych podczas wizyty brytyjskiej rodziny królewskiej w bazie w Swinderby, gdzie stacjonował 300. i 301. Dywizjon Bombowy. 

piątek, 19 sierpnia 2016

Recenzja książki „POLISH FIGHTER COLORS vol. 1” Wydawnictwa Stratus


Kilka tygodni temu na rynku wydawniczym pojawiła się świetna i długo oczekiwana pozycja wydawnictwa Stratus traktująca o kolorystyce polskich myśliwców w latach 1939–1947. O wysokiej wartości merytorycznej książki POLISH FIGHTER COLORS 1939–1947 vol. 1 z całą pewnością decyduje wiedza autorów, których dorobek znany jest każdemu miłośnikowi polskich skrzydeł. Na łamach książki „spotkali się” badacze, którzy specjalizują się w konkretnych okresach działalności lotnictwa polskiego w czasie II wojny światowej: Bartłomiej Belcarz, Robert Gretzyngier, Tomasz J. Kopański, Wojtek Matusiak, Marek Rogusz i Wojciech Zmyślony. 

niedziela, 7 sierpnia 2016

Lotnictwo z Szachownicą nr 58!




Od dwóch tygodni w sprzedaży dostępny jest kolejny numer Lotnictwa z Szachownicą. Okładkę 58. numeru zdobi samolot M-20 Mewa Straży Granicznej w locie nad Bałtykiem. A co tym razem znajdziemy w środku? Zapraszam do zapoznania się ze spisem treści.




niedziela, 17 lipca 2016

Zdjęcia archiwalne # 41 (Potez XXV z 31. Eskadry Liniowej)


Trudno mi w to uwierzyć, ale ostatnie zdjęcie archiwalne pokazałem na blogu 19 miesięcy temu! Nie oznacza to bynajmniej, że wyczerpała mi się kolekcja i że pokazałem już wszystkie. Wręcz przeciwnie, zbiór cały czas się powiększa, ale niestety z powodu braku czasu nie miałem kiedy przysiąść nad tematami na bloga. Pomału będę próbował nadrabiać zaległości i mam w zanadrzu kilka ciekawych artykułów :)

wtorek, 26 kwietnia 2016

Nieznana odznaka lotnicza – ZIDENTYFIKOWANA!



Zaprzyjaźniony z blogiem Modele z Szachownicą modelarz i pasjonat historii lotnictwa polskiego – Ryszard Kołodziejski – poszukuje wszelkich informacji mogących pomóc w identyfikacji nietypowej odznaki lotniczej, którą widać na fotografiach kpt. obs. Stefana Korcza. Być może ktoś z czytelników będzie mógł rzucić jakieś światło na wspomniane odznaczenie. Poniżej zamieszczam to, co autorowi udało się ustalić do tej pory, a co z pewnością pomoże w ewentualnej identyfikacji odznaki.

poniedziałek, 4 kwietnia 2016

Lotnictwo z Szachownicą nr 57!

Od kilku dni w sprzedaży dostępny jest kolejny numer Lotnictwa z Szachownicą. Tym razem jest to dla mnie wyjątkowy numer, bo miałem przyjemność zaprezentować w nim swój artykuł o losach pil. Jana Jarmakiewicza. 

wtorek, 23 lutego 2016

Recenzja książki „Wypadki śmiertelne w lotnictwie polskim 1918–1939" Wydawnictwa Pandora




Jakiś czas temu na rynku wydawniczym pojawiła się kolejna ciekawa pozycja traktująca o historii lotnictwa polskiego. Mowa o nowym i uzupełnionym wydaniu książki Adama Popiela pt. „Wypadki śmiertelne w lotnictwie polskim 1918–1939” wydawnictwa Pandora. Warto przyjrzeć jej się dokładniej.

czwartek, 4 lutego 2016

Recenzja zestawu # 15 (PZL P.11c – Silver Wings 1/32)



P.11c w skali 1/32 od Silver Wings!


Niedawno na rynku pojawił się długo oczekiwany model P.11c w skali 1/32 od Silver Wings. Mimo że osobiście nie kleję modeli w tej skali, uznałem, że warto o takiej „miniaturze” napisać kilka słów. Pomogła mi w tym osoba, która współpracowała przy jej projektowaniu i otrzymała od Silver Wings „egzemplarz autorski”. To właśnie z tego źródła pochodzi większość informacji o zestawie. Można więc śmiało powiedzieć, że są to informacje z pierwszej ręki. Zapraszam do lektury!

czwartek, 28 stycznia 2016

Modele z Szachownicą na Instagramie!


Zapraszam do śledzenia profilu bloga na Instagramie. Powoli będzie przybywało tam zdjęć samolotów i modeli z biało-czerwoną szachownicą.

Link do profilu:
https://www.instagram.com/z_szachownica/